Odbúravanie alkoholu: 7 osvedčených rád, ako vytriezvieť

Ak ste sa dostatočne nepripravili na pitie alkoholu ešte v priebehu dňa pred večerom nad pohárikom, tak prichádza nechcená opica. Vyvarujte sa jej a zistite s nami ako na odbúravanie alkoholu, ktoré treba začať ešte večer po záverečnej potom ako prestane popíjať. Máme pre vás 7 osvedčených rád, ako vytriezvieť.

Čo spraviť po záverečnej?

Nepreháňajte to s vodou

Vaše telo prijalo veľa škodlivých tekutín (alkohol) a dostatok zdraviu prospešných tekutín (voda). Nech je pomer približne vyvážený a s ničím to nepreháňajte. Potom, ako sa chystáte ísť spať, vypite jeden alebo dva poháre čistej vody, aby ste neboli ráno úplne dehydrovaní.

Maska na oči

Ak sa zobudíte na každé prichádzajúce svetlo zvonku počas spánku, zatiahnite nielen rolety. Na oči si dajte textilnú masku, ktorá docieli, aby ste neboli rušení prichádzajúcim svetlom z rána.

Tabletky proti bolesti

S pomarančovým džúsom môžete pokojne pri bolestiach hlavy či žalúdka siahnuť po Paralene, Voltarene alebo iným liekom proti bolesti hlavy či žalúdka. Protizápalové lieky pôsobia účinne proti stavom po zvýšenej konzumácii alkoholu. Vyhnite sa však liekom, ktoré obsahujú Acetaminofén – v prípade, že ich užijete, nikdy ich nezapíjajte alkoholom, poškodzujú pečeň.

Odbúravanie alkoholu: 7 osvedčených rád, ako vytriezvieť
Pri bolestiach hlavy či žalúdka môžete siahnuť po Paralene (Foto: unsplash.com)

Čo spraviť nasledujúce ráno?

Nepokračujte v hlúpostiach

Na druhý deň ráno sa v tele nachádza zvyškový alkohol a vplyvom neho robíme veci, ktoré neskôr v triezvom stave ľutujeme. Nenechajte sa uniesť skvelým nápadom, ktorý vám práve v týchto chvíľach napadne. Na druhý deň zistíte, že až taký skvelý nápad to rozhodne nebol a radšej ste ho mali nechať plávať ako sa ním uniesť.

Vajíčka na raňajky

Vajíčka sú bohatým zdrojom cysteínu, ktorý účinne pôsobí proti bolesti hlavy a vyplavuje z tela toxické látky. Omeleta by nemala byť mastná so slaninou, aby ste svojmu žalúdku nepridali viac starostí.

Sprite alebo sóda

Výskumníci z Číny si vzali na mušku 57 rôznych sýtených nápojov a prišli k záveru, že Sprite alebo sóda urýchľujú zbavovanie sa alkoholu v metabolizme a zvyšujú efektívnu látkovú premenu v tele.

Žiadny bylinkový čaj

Druhým záverom čínskych výskumníkov bol prekvapivý fakt – bylinkové čaje spomaľujú proces spracovania alkoholu v organizme. Vedľajší efekt pitia bylinkového čaju bol dlhšie prebiehajúci stav po opici.

Pozrite: Pitie alkoholu: 11 osvedčených rád, ako sa pripraviť na večer