Don Papa rum

Don Papa je aspoň u nás jeden z menej známych rumov, ktoré sa na našom trhu dajú kúpiť. Mnohí ľudia ho nepovažujú za niečo, čo by ste po prvom vypití zaradili na prvé miesto rebríčku svojich obľúbených nápojov. Avšak vďaka zaujímavej etikete a jedinečnému pôvodu sa stal populárnym v baroch rôznych krajín sveta. Jeho chuť si vás získa ešte viac.

Don Papa rum
Don Papa rum

Don Papa história

Filipíny boli už dávno známe pestovaním veľmi kvalitnej a špecifickej cukrovej trstiny. Zhoda klimatických podmienok, geografickej polohy a jedinečnej vulkanickej pôdy umožňuje pestovanie rastliny, ktorá dáva Don Papa rumu jeho charakteristické vlastnosti. Práve vďaka tomu bolo možné začať vyrábať rum, ktorý sa dnes postupne stáva stále populárnejším aj v iných častiach sveta.

Príbeh značky

Značka Don Papa je inšpirovaná Dionisiom Magbuelasom. Bol to jeden z hlavných hrdinov Filipínskej revolúcie, ktorý bol na ich území známy aj ako Papa Isio. Pôvodne to bol pracovník na trstinovej plantáži, ale práve v 19. storočí sa počas revolúcie stal rebelom a vodcom skupiny babaylanov (šamanov). Pomohol ostrovu Negros dostať sa spod španielskej nadvlády, čo neskôr viedlo k osamostatneniu celých Filipín. Don Papa rum má znázorňovať práve jeho odvahu, hrdinstvo a snahu o nezávislosť.

Don Papa založenie

Táto značka rumu patrí medzi jedny z tých mladších. Založená bola v roku 2011 na spomínanom ostrove Negros. Všeobecne je to značka, o ktorej sa veľmi veľa nevie, takže ani okolnosti založenia nie sú celkom jasné.

Výroba a továreň

O samotnom liehovare sa toho tiež veľa nevie. O procese výroby sa toho ale vie viac. Všetko to začína pri cukrovej trstine, ktorá je vypestovaná priamo na Filipínach. Tá sa vozí do mlynov určených na spracovanie cukrovej trstiny. Sú už celkom staré, ale práve to má podľa výrobcov Don Papa rumu dodať ten správny charakter výsledného produktu. Potom prebehne proces fermentácie a následne sa destiluje. Rum potom dozrieva 7 alebo 10 rokov v sudoch z Amerického dubu pod Mount Kanalaon.

Don Papa druhy a produkty

Táto značka rumu má v ponuke dva produkty. Jeden 7-ročný a jeden 10-ročný rum. Prvý z nich má svetlejšiu farbu, ľahšiu chuť a nesie v sebe chuť vanilky a medu. Desaťročný je tmavší a jeho chuť má pripomínať kakao a sušené ovocie. Často sa stretnete s názorom, že Don Papa rum je veľmi sladký, ale práve to z neho robí výbornú prísadu do kokteilov.

Unikátna sladká chuť

Chuť je sladká, je v nej zrejmá vanilka, med, korenie a kandizované ovocie. Sladká je aj vôňa, ktorá je kombináciou vanilky a citrusových plodov. Farbou je alkohol Don Papa rum krásne jantárová. Na popíjanie sa hodí bez ľadu. Výborný je aj čajom pre chladné dni.

Obľúbené miešané nápoje

Už priamo na stránke Don Papa rumu je samostatná časť, ktorá odporúča niektoré miešané nápoje s týmto destilátom.

Darker Don
Darker Don je nápoj, ktorý mieša Don Papa rum, zázvorové pivo a šťavu z limetky. Do pohára nalejte 4 časti rumu k jednej časti limetkovej šťavy a podľa chuti dolejte pivom.

Rum s čajom
Do veľkého hrnca pridajte 5dl vody, 3 kúsky škorice, 10 klinčekov a 3 lyžice medu. Povarte asi 8 minút. Do teplého čaju pridajte rum Don Papa a nechajte sa uniesť exotickým zahriatím.

Na druhý nápoj budete potrebovať 45ml Don Papa rumu, 100ml čerstvej pomarančovej šťavy, 30ml ananásového džúsu a 10ml grenadíny. Podávajte vo vysokom pohári s ľadom a ozdobte pomarančom.

Don Papa recenzia

Rum Don Papa hoci patrí medzi svojej históriou medzi mladší alkohol, jeho chuť si získava priaznivcov po celom svete. Založenie výrobu tohto rumu siahá len do roku 2011 no rýchlo sa dostal do rôznych kútov sveta. Originálna fľaša a etiketa len podčiarkujú jeho unikátnu sladkú chuť.

Don Papa rum od 27,80 €
Don Papa rum
94.3333333333
Chuť
10/10
  Aróma
  9/10
   Cena v pomere s kvalitou
   9/10

    Plusy

    • Unikátna sladká chuť
    • Dobrý pomer ceny a chuti

    Mínusy

    • Mladšia značka rumu založená v roku 2011

    Kde kúpiť výhodne?

    Do obchodu

    Pridať recenziu