Alkohol pri diéte: Aký piť a čomu sa vyhnúť?

Podľa pražského vedeckého inštitútu IKEMU neexistuje priamy vplyv etanolu na priberanie, teda ani na vznik samotnej obezity. Priberanie spôsobuje pridaný cukor, ktorý alkoholické nápoje obsahujú ako fruktóza. Naopak, alkohol podporuje spaľovanie kalórií aj tým, že zahrieva organizmus.

Alkohol pri diéte
Uprednostnite alkohol s minimom cukru

Aký alkohol piť pri diéte?

Uprednostnite alkohol s nulovým obsahom cukru alebo iný alkohol, ktorý má nízky obsah cukru. Ak pozeráme na kalórie a alkohol, tu sú ešte prijateľné liehoviny vodka, gin, tequilla či whiskey. Tu patrí aj suché biele víno s 2 gramami prírodného cukru na dve deci. Pite radšej alkoholické nápoje, ktoré majú čo najmenej cukrov. Ideálne je už spomínané suché biele, ale aj červené víno.

Pozrite alkohol: Whiskey | Tequila | Gin | Vodka

Aký alkohol nepiť pri diéte?

Ak budete piť alkohol, vyhýbajte sa miešaniu alkoholu s ovocným džúsom, limonádami a ďalšími sladenými nápojmi. Tieto sladené nápoje obsahujú vysoký obsah cukrov. Vyhýbajte sa taktiež koktailom, pretože často obsahujú rôzny sladký alkohol a sladené nápoje.

Pitie vína podporuje spaľovanie prebytočného tuku. Ženy ktoré vypijú dva poháre vína, majú o 30% percent menšie sklony k obezite, lebo ženský organizmus produkuje menej enzýmov, ktoré odbúravajú alkohol. Ženy musia vydať viac energie, aby alkohol metabolizovali. Pri pití vína teda spaľujú viac energie ako muži.