Diplomático rum

Karibik a rum sú dve neoddeliteľné celky. Juhoamerická krajina Venezuela je domovom vysoko kvalitného a luxusného rumu Diplomatico. Jeho exotická chuť z neho robí celosvetový fenomén a dokazuje, že i pirátsky nápoj môže byť uznávaným alkohol i vo vysokej kultúre.

Diplomatico rum
Diplomatico rum

Ako za väčšinou kvalitných alkoholov, aj za rumom Diplomatico stojí meno významného človeka, ktorý jeho receptúru navrhol. Tak ako Don Juancho, pochopiteľne, aj rum Diplomatico prichádza z oblasti Ánd, kde sú ideálne klimatické podmienky na dozrievanie cukrovej trstiny, základnej suroviny na výrobu rumu.

Diplomatico história

Výroba rumu má vo Venezuele dlhú tradíciu. Spoločnosť na výrobu Diplomatico rumu vznikla v roku 1959 spoluprácou miestnych venezuelských skupín výrobcov alkoholu s medzinárodnou firmou Seagram. Tak vznikla spoločnosť Licorerias Unidas S.A s pôsobiskom na úpätí Ánd vo Venezuele.

Najprv vlastnil Seagram 51 percent spoločnosti, no v roku 1992 získal plnú kontrolu. To však trvalo len do roku 2001, kedy Seagram zanikol a bol odkúpený spoločnosťami Diageo a Pernod Ricard. V roku 2002 sa obe firmy vzdali svojich podielov a vznikla osobitná spoločnosť pre Diplomatico rum Destilerias Unidas S.A (DUCA).

Príbeh značky

Planas Valey je miestom obklopeným poľami s cukrovou trstinou na úpätí Álp. Botucal (Botuka- zelený vrch) je názvom jednej z fariem, ktoré cukrovú trstinu dodávajú a preto je Diplomatico rum v niektorých krajinách známy i pod menom Botucal. Pod vedením DUCA bol Diplomatico rum pripravený preraziť na medzinárodnom trhu. Kombinovaním tradičných a moderných metód pri miešaní a dôrazom na pracovníkov a ich rodiny sa z neho stala značka uznávaná expertmi i konzumentmi po celom svete.

Kliknite, ak chcete prejsť rovno na našu súhrnú recenziu a hodnotenie

Diplomatico založenie

Vo Venezuele bolo mnoho lokálnych výrobcov rumu. Istá skupina vyrábala rum podľa receptúry, ktorú v 18. storočí objavil neúnavný a snaživý muž dobrodružného ducha Don Juancho. Tento muž sa pokúšal vynájsť čo najexotickejšiu receptúru a už vtedy sa mu to podarilo, pretože jeho rum bol široko-ďaleko obľúbený. Oficiálna a medzinárodná spoločnosť na výrobu Diplomatico rumu vznikla v roku 1959 pod záštitou kanadskej spoločnosti na výrobu alkoholu Seagram.

Výroba a továrňa

Diplomatico rumy sa vyrábajú buď z melasy, ktorá sa používa na výrobu svetlých rumov alebo z trstinového medu (je to hustý sirup vyrobený zo šťavy cukrovej trstiny), ktorý sa používa na výrobu tmavších rumov. Pôvodná zmes obsahuje veľa cukru. Potom nastáva proces fermentácie, čo je primiešanie kvasníc a vody. DUSA si pestuje svoje vlastné kvasnice. Ďalším krokom je destilácia.

Svetlé rumy sa destilujú v nepretržitých destilačných peciach, tmavé a silnejšie rumy sa vyrábajú metódou still pot. Proces oddeľovania alkoholu v tejto fáze potom bližšie určuje charakter rumu. Rum potom zreje v sudoch väčšinou po bourbone alebo whiskey.

Používajú sa tiež sudy po sherry a práve to, v akom sude rum zreje, opäť určuje produkt. Rumy sa potom odlievajú zo sudov do fliaš a na scénu prichádza majster miešač (Maestro Ronero), na ktorého kompetencii je skombinovať rumy i príchute a arómy.

Diplomatico zloženie

Diplomatico rum je produkt z trstinovej melasy alebo trstinového medu či kombinácie oboch.

Nutričné hodnoty

Hodnoty sú uvádzané pre množstvo 100 ml.

kJ

Kcal

Tuky(g)

Bielkoviny(g)

Sacharidy(g)

Rum biely

866

211

0

0

0

Rum hnedý

925

226

4

6

77,6

Obsah alkoholu

Rum Diplomatico má väčšinou 40 percent alkoholu. Špeciálne vydanie Ambassador má 47 percent.

Tajný recept

Liehovar rumu Diplomatico sa nachádza vo výnimočnej oblasti blízko národného parku Terepaima. Klimatické podmienky ako sú horúce dni, chladné noci a vysoká vlhkosť zabezpečujú výhodné podmienky pre pestovanie cukrovej trstiny a tým aj jedinečnú chuť rumu. Tieto podmienky v súlade s majstrovským miešačov (Masteros Roneros) tvoria originálnu receptúru. Najvyzdvihovanejším miešačom je Tito Cordero, ktorý pracoval pre DUSA do roku 1988 a získal niekoľko významných ocenení.

Nakupujte lacnejšie! Sledujeme ponuky obchodov a vyberáme najlepšie akcie a zľavy na alkohol

Diplomatico druhy

Rumy sa vo všeobecnosti delia na svetlé a tmavé rumy. Niekde medzi tým sa nachádzajú zlaté rumy. Najobľúbenejšími rumami sú hnedé rumy, ktoré za sebou majú väčšinou najdlhšiu dobu zrenia. Nie vždy to tak však musí byť, pretože sú niekedy iba dofarbené karamelom. Zlaté rumy zväčša zrejú trochu kratšie a biele by mali najkratšie, to však nemusí byť vždy pravda, keďže môže ísť o spôsob filtrácie cez drevené uhlie, pri ktorej rum nadobudne bielu farbu.

Diplomatico produkty

Diplomatico ponúka tradičné produkty ako Reserva Exclusiva, Muntuano a Planas (biely rum). Zo špeciálnej edície nám Diplomatico ponúka Ambassador, ktorý je vyrobený z tých najkvalitnejších rumov a zrie najprv dvanásť rokov v dubových sudoch a potom ešte dva roky v Scherry sudoch, a Single Vintige, čo je špeciálne zmiešaný rum, ktorý trávi v sherry sude jeden rok.

Drinky a miešané nápoje

Army&Navy, Negroni Twist, Old Fashioned Twist, Royal Bermuda Yacht Club, to sú len niektoré z názvov kokteilov, ktorých neoddeliteľnou súčasťou je rum Diplomatico. Mnohé kokteily obsahujú sladké likéry, muntuano, vermouth a ovocie, čo rumu pridáva sladkosť a aromatickosť.

Diplomatico recenzia

Diplomatico rum je kvalitný alkohol za prislúchajúcu cenu. Tie kvalitnejšie druhy Diplomatico rumu stoja ešte viac. Vyvážené korenisté tóny dodávajú rumu rovnováhu. V chutiach tohto rumu prevláda spálený dub, hnedý cukor, sušené ovocie a karamel. V kategórii liehoviny bol Diplomatico rum top produktom roku 2016.

Diplomático rum od 16,80 €
Diplomático rum
93.3333333333
Chuť
10/10
  Aróma
  9/10
   Cena v pomere s kvalitou
   9/10

    Plusy

    • Vyvážené korenisté tóny
    • Ľahko rozpoznateľná chuť
    • Produkt roku 2016

    Mínusy

    • Vyššia cena

    Kde kúpiť výhodne?

    Do obchodu

    Pridať recenziu