Alkohol pri chudnutí: Aký piť a čomu sa vyhnúť?

Alkohol patrí medzi makronutrienty, obsahuje 7 kalórií na gram avšak nie je potrebný pre život. Medzi makronutrienty potrebné pre život naopak patria bielkoviny, sacharidy a tuky. Sacharidy a bielkoviny sú dôležité, lebo potláčajú oxidáciu tukov cez zvýšenie hladiny inzulínu. Po potlačení oxidácie tukov, sa tuky ukladajú do tukových buniek. Pri poklese inulínu sa uvoľňuje tuk z tukových buniek.

Alkohol pri chudnutí
Sladenému alkoholu sa pri chudnutí vyhýbajte

Pre telo je alkohol ako toxický, a snaží sa čím skôr vylúčiť. Telo sa zbavuje najprv prázdnych kalórií z etanolu. Pečeň najprv odbúrava toxický acetát z alkoholu, a neukladá v tom čase tuky.  V tele sa na tuk premení menej ako 5 % alkoholu.

Najmenej kalorickým alkoholom je suché červené alebo biele víno, lebo osahuje iba 1 gram sacharidov na pohár. Pri výbere vína je uprednostnite vína s obsahom alkoholu 6 až 10 %. Podľa kalórií sú ešte prijateľné liehoviny ako vodka, gin, tequilla či whiskey. Pivo rovnako neobsahuje žiadne tuky, avšak obsahuje až 12 g cukrov na 341 ml. Pri chudnutí sa vyhýbajte sladkým alkoholickým nápojom, lebo obsahujú kalórie.

Pridať recenziu