Jack Daniels whiskey

Jack Daniels je najpredávanejšou americkou whiskey. Americká reklamná kultúra urobila zo značky ikonu a v Amerike bola je taká populárna, že Frank Sinatra sa nechal s fľašou whiskey Jack Daniels pochovať.

Jack Daniels whiskey
Jack Daniels whiskey

Jack Daniels whiskey sa zaraďuje do skupiny Tennessee whiskey. Rozdiel medzi názvami whiskey a whisky je iba v tom, že variant s „e“ sa používa v krajinách, ktoré majú v názve „e“, čiže napríklad United States of America a Ireland. Scotland písmeno „e“ neobsahuje a tak máme v Škótsku whisky.

Jack Daniels sa vyrába podľa tradičnej špeciálnej receptúry, ktorá je úplne jedinečná a odlišná od výroby iných whiskey a whisky. Ide najmä o proces filtrovania.

Okolo Jack Daniels značky sa skrýva mnoho zaujímavosti, napríklad, kto bol učiteľom Jacka Daniela? Okrem toho je meno Jack iba prezývka a tento muž si so sebou do hrobu odniesol tajomstvo ohľadom nápisu na fľaši.

Jack Daniels história

Jack Daniels Destillery bola založená v roku 1866 v Tennessee v USA, kde sídli spoločnosť dodnes. Založil ju Jasper Newton Daniel, ktorý svoje komplikovanejšie meno skrátil sa hovoril si Jack, spolu s istým kňazom, ktorý sa volal Don Call, bol skúsený vo výrobe alkoholu a učil Jacka ako na to. Potom však Don Call od výroby odstúpil z náboženských dôvodov a Jack ostal sám. V roku 1907 zdedil spoločnosť jeho synovec Lemuel “Lew” Motlow, keďže Jack bol slobodný a nemal deti.

Spoločnosť sa však zakrátko dostala do krúšnych časov, keďže v Amerike zavládla prísna prohibícia a v Tennessee sa viac whiskey nemohla vyrábať. Spoločnosť sa sťahovala po štátoch St. Louis, Missouri Birmingham a Alabama, no whiskey v týchto oblastiach nedosahovala dostatočnú kvalitu, keďže na výrobu Jack Daniels sa používa špeciálna jaskynná voda z Tennessee. Pomaly zasahovala prohibícia i iné štáty, až sa napokon zlomila v roku 1947, kedy sa Jack Daniels opäť usadil v Tennessee. Dnes sa v štáte môže alkohol vyrábať, ale kvôli stále trvajúcej čiastočnej prohibícii sa tam nemôže predávať. Jedinú výnimku dostala firma Jack Daniels, ktorá môže predávať pamätné produkty v obchodíku pri svojom liehovare.

Príbeh značky

Značka Jack Daniels vďačí za svoje prežitie vernosti originálnej receptúre, vízii a precíznosti. O jej húževnatosti svedčí aj to, že prežila ťažké časy prohibície. V americkej kultúre je zveľaďovanou značkou, čo jej robí dobrú reklamu i vo svete. Frank Sinatra nazval whiskey Jack Daniels nápojom bohov. Drzý rebelantský hrdina amerického filmu pije Jack Daniels. speváci spievajú o Jackovi.

Kliknite, ak chcete prejsť rovno na našu súhrnú recenziu a hodnotenie

Na fľaši Jack Daniels si môžeme všimnúť znak Old No.7. tento znak bol navrhnutý a pridaný samotným Jackom Danielom, no nikto v spoločnosti Jack Daniels company ani nikde inde nevie, čo tento znak znamená. Každá fľaša má na etikete biely nápis Jack Daniels a dôkladný popis produktu.

Jack Daniels založenie

Jack Daniel bol sirotou, ktorej síce ostala nevlastná matka, druhá žena jeho otca, no nemal s ňou dobré vzťahy. Preto sa ho ujal kňaz Don Call, ktorý ho učil destilovať a vyrábať whiskey. Jack mal vtedy iba trinásť rokov. Ohľadom Dona Calla sa vyskytujú historické nezrovnalosti. Ukázali sa nové historické fakty, ktoré hovoria, že Jack bol v skutočnosti učňom Callovho otroka Nearisa Greena a že práve ten stál za receptúrou slávnej whiskey. Či už to bolo tak alebo onak, Jack Daniel použil peniaze, ktoré zdedil po otcovi na to, aby mohol rozbehnúť biznis. A tak vznikla značka Jack Daniels.

Výroba a továrňa

Pri výrobe whiskey je mimoriadne dôležitá voda. Whiskey sa počas procesu výroby riedi vodou hneď niekoľkokrát a práve preto je výhodné, aby liehovary vyrábajúce whiskey ležali v blízkosti zdrojov vhodnej vody. Na výrobu Jack Daniels whiskey sa používa vápencová voda z jaskyne v Lynchburgu, Tennessee. Ďalšou prísadou je obilie a pri Jack Daniels je to presnejšie kukurica, raž a jačmeň. Potom nastáva proces fermentácie. Získaná skvasená zmes sa destiluje a filtruje cez javorové uhlie.

Špeciálnu filtráciu spoločnosť nazýva mäknutie. Je to odstránenie nečistôt a kukuričnej príchute, ktoré odlišuje whiskey od bourbonu. Potom whisky po dobu najmenej troch rokov dozrieva v ručne zostrojených dubových sudoch z amerického bieleho duba. Tam získava whiskey svoju chuť a farbu.

Jack Daniels zloženie

Jack Daniels´ whiskey obsahuje obilniny (jačmeň, kukurica, raž) a minerálnu vápencovú vodu.

Nutričné hodnoty

Hodnoty sú uvádzané pre množstvo 100 ml.

kJ

Kcal

Tuky(g)

Bielkoviny(g)

Sacharidy(g)

Whisky

1042

254

0

0

0

Obsah alkoholu

Jack Daniels whiskey obsahuje väčšinou okolo 40 percent alkoholu, no škála je široká od 15 až po 50 percent. Likéry majú, prirodzene, najmenej percent.

Tajný recept

Okolo Jack Daniels whiskey sa vznáša hneď niekoľko tajomstiev. Nikto nevie , čo znamená No. 7. nikto nevie, či nápoj nevymysleli otroci. Súčasný liehovarský majster, Jeff Arnett, je len siedmym človekom od vzniku spoločnosti, ktorý je zasvätený do umenia výroby známej whiskey.

Jack Daniels druhy

Jack Daniels ponúka štyri základné druhy odrody Tennessy whiskey, ktorá je veľmi podobná bourbonu, no odlišuje sa od neho práve špeciálnou filtráciou. Jack Daniels ponúka Old No.7, ktorý je pôvodný produkt, ktorý vyrábal sám Jack, dvakrát filtrovanýGentleman Jack, Jack Daniel`s Single Barrel z jedného suda a Tennessee Honey, čo je likér miešajúci whiskey a medom.

Jack Daniels produkty

Okrem základných štyroch whiskey existujú i ďalšie produkty. Spomeňme, napríklad, No. 27 Gold vyrábaný v limitovanej edícii, Sinatra select a Sinatra country, nápoje na počesť významného fanúšika produktu, ktorý je dokonca s fľašou Jack Daniels pochovaný alebo single Barrel Rye, ktorý je vyrobený iba z raže.

Drinky a miešané nápoje

Najbežnejší kokteil z Jack Daniels sa nazýva Jack and Coke. Je to mix Jack Daniels whiskey a Coca Coly. Tento drink je známy a veľmi populárny. V USA sa dá kúpiť dokonca už namiešaný v plechovkách. Vystupuje i pod novým názvom Lemmy, ktorý dostal po slávnom rockovom hudobníkovi, ktorý zomrel v roku 2015. Ďalším kokteilom je long drink Lynchburg Lemonade pomenovaný po meste, v ktorom sa Jack Daniels vyrába. Tento drink obsahuje okrem Jack Daniels whiskey kyslý mix (špeciálny mix), curaco likér, a limonádu. Zaujímavý je tiež kokteil s názvom Three Wise Men. Je zložený z troch rôznych whiskey a to Jack Daniels, Škótskej whiskey a Kentucky Bourbon Whiskey.

Jack Daniels recenzia

Jack Daniels whiskey je dlhé roky obľúbeným alkoholom a kraľuje medzi whiskey. Celosvetova známa je vďaka slávnym fanúšikom a dobrej reklame. Všeobecne je to klasika, ktorá nesklame. Na tejto whiskey je dobré, že sa drží tradície a základných štyroch druhov svojich receptov.

Jack Daniels whiskey od 11,60 €
Jack Daniels whiskey
93.3333333333
Chuť
10/10
  Aróma
  9/10
   Cena v pomere s kvalitou
   9/10

    Plusy

    • Vyvážená chuť
    • Tradičná receptúra

    Mínusy

    • Slabšia aróma

    Kde kúpiť výhodne?

    Do obchodu

    Pridať recenziu