Glenfiddich whiskey

Ak ste milovníkom škótskych whiskey, Glenfiddich by rozhodne nemala ujsť vašej pozornosti. Jej výroba je založená na dlhoročných skúsenostiach. To z nej robí celosvetovo obľúbenú single malt whiskey. Príbeh tejto whiskey začína v roku 1887, keď William Grant začal stavať svoj liehovar. Glenfiddich je dnes jedným z mála liehovarov, ktoré sú kompletne vlastnené rodinou zakladateľa.

Glenfiddich whiskey
Glenfiddich whiskey

Glenfiddich história

Počas svojej histórie zažil Glenfiddich veľa dobrého, ale aj zlého. Rodinnému podniku sa darilo, kým neprišla prohibícia. Avšak aj počas nej sa ako jeden zo šiestich liehovarov v Škótsku udržali a počkali kým dopyt po kvalitnej whiskey opäť stúpne.

V roku 1963 sa pravnuk Williama Granta rozhodne, že začne Glenfiddich propagovať aj mimo Škótska. Ľudia boli v tej dobe zvyknutí na miešané whiskey, takže na single malt si chvíľu musia zvykať. Odvtedy ich úspech iba rástol.

Značka Glenfiddich sa vo svete whiskey preslávila vďaka vášni a odhodlaniu Williama Granta a jeho potomkov. Ich túžba vytvoriť niečo nové, umožnila presadenie single malt whiskey, ktoré v jeho časoch neboli populárne. Keď jeho pravnuk vypustil ich rodinnú whiskey do sveta, bola prvou single malt whiskey, ktorá sa dostala na trh za hranice Škótska.

Glenfiddich je dnes jedným z mála liehovarov, ktoré sú kompletne vlastnené rodinou zakladateľa. Dokonca sú tak úspešní, že získavajú rôzne ocenenia.

Glenfiddich založenie

Príbeh tejto whiskey začína v roku 1887, keď William Grant začal stavať svoj liehovar. S prácou mu pomáhalo jeho 9 detí a jeden murár. Len táto skupina ľudí postavila pálenicu v priebehu roka, kameň po kameni. Keď bol liehovar dostavaný, pomenoval ho Glenfiddich, Gaelic for Valley of the Deer. Prvá kvapka jeho vlastnej whiskey padla na Štedrý deň roku 1887.

Výroba a továreň

Továreň, teda liehovar, sa nachádza na severe Škótska v meste Dufftown. Organizujú sa tam prehliadky, takže sa môžete dopredu objednať napríklad aj na ochutnávku ich whiskey priamo v továrni. Dozviete sa aj niečo o výrobe, ktorá pozostáva z tradičných krokov a surovín. Základom je na múku pomletý jačmeň a voda z riečky Robbie Dhu. Zmes vody a cukrov na fermentáciu sa potom schladí, naplní do sudov a nechá kvasiť. Pred destiláciou má zmes 9% alkoholu, po nej sa napustí do dubových sudov a nechá dozrieť.

Obsah alkoholu

Glenfiddich whiskey má obsah alkholu 40%.

Glenfiddich druhy a produkty

Základom ponuky Glenfiddich sú 12, 15, 18 a 21 ročné whiskey.

Glenfiddich druhy a produkty

Ak chcete siahnuť po niečom vzácnejšom, mohli by vás zaujať rôzne „špeciálne edície“. Jednotlivé druhy sa líšia napríklad druhom dreva, z ktorých boli vyrobené sudy na dozrievanie, alebo príchuťou. Ak hľadáte naozaj exkluzívne whiskey, možno by sa vám páčili 26, 30, 40 a 50 ročné whiskey Glenfiddich. Ich dostupnosť je ale obmedzená. Nedostanete ich kúpiť v každom obchode a napríklad 50 ročnej sa vyrobí iba 50 fliaš ročne.

Oceňovaná cenami

Glenfiddich oceneniaGlenfiddich vo svojej základnej podobe ako 12-ročná single malt škótska whiskey je oceňovaná cenami odborníkov.

Získala ocenenia zlaté medaile konkrétne GOLD MEDAL 2014 – International Spirits Challenge (ISC) a GOLD MEDAL 2014 – International Wine and Spirit Competition (IWSC).

Obľúbené miešané nápoje

Tento alkoholický nápoj nemá žiadne konkrétne kokteily, ktoré by sa miešali. Avšak dá sa využiť v každom, ktorý obsahuje whiskey.

Whiskey sour
Veľmi známy a obľúbený je Whiskey sour, ktorý sa skladá z whiskey, cukrového sirupu a limetkovej, alebo citrónovej šťavy. Je to síce veľmi rozšírený kokteil, ale Glenfiddich mu určite dodá jedinečný nádych.

Írska káva
Aj keď toto nie je drink v pravom slova zmysle, no kto by nepoznal írsku kávu. Na zimný večer sa výborne hodí aj Írska káva. Je to len káva s cukrom, trochou šľahačky a whiskey.

Ak si ale chcete užívať chuť, ktorú vám dá jedine Glenfiddich, neváhajte túto whiskey piť samotnú bez akýchkoľvek prímesí.

Glenfiddich recenzia

Glenfiddich je právom obľúbená a vyhľadávaná škótska whiskey. Výborná čistá chuť pravej whiskey. Ocenia ju aj milovníci drinkov. Single malt whiskey Glenfiddich si získa priaznivou cenou a očarujúcou chuťou.

Glenfiddich whiskey od 22,40 €
Glenfiddich whiskey
94
Chuť
10/10
  Aróma
  9/10
   Cena v pomere s kvalitou
   9/10

    Plusy

    • Single malt whiskey
    • Škótska whiskey
    • Výborná cena v pomere s kvalitou
    • Široký výber špeciálnych a limitovaných edícii

    Mínusy

    • Vyššia cena za špeciálne edície

    Kde kúpiť výhodne?

    Do obchodu

    Pridať recenziu