Jameson whiskey

Jameson whiskey je už dlhšie najpredávanejšia írska whiskey na svete a preto sme ju museli vyskúšať a ohodnotiť aj my. Whiskey stvorená bez strachu – taká je Jameson whiskey, presnejšie takto ju prezentuje výrobca. Jameson whiskey patrí k tradičným írskym whiskey, ktoré sú v neustálej rivalite so škótskymi whiskey, ktoré sú nám dobre známe. Whiskey sa nazýva preto, lebo krajina, v ktorej sa vyrába, má vo svojom názve E (Ireland). Krajiny, ktoré nemajú E, vyrábajú whisky (Scotland).

Jameson whiskey
Jameson whiskey

Jameson whiskey vznikala rovnako ako jej mnoho írskych sestier v uliciach Dublina, no medzi všetkými si napokon získala nielen výnimočné postavenie a slávu, ale rovno prvenstvo. John Jameson, pôvodne Škót (to je paradox!) a advokát, by bol na ňu dnes určite hrdý.

Jameson história

John Jameson bol škótsky advokát, ktorý už vo svojom strednom veku prišiel do írskeho Dublinu spolu so synom, ktorý sa volal rovnako, v roku 1786. Prišli už do existujúceho liehovaru, ktorý v roku 1780 založil John Stein, ktorý bol v rodinnom vzťahu s Margaret Heig, Johnovou manželkou. John Jameson a jeho syn získali plný podiel liehovaru na Bow Street až v roku 1810 a až vtedy vznikla značka Jameson.

V neskorších časoch to značka nemala ľahké, keďže musela prežiť dve svetové vojny, írsku vojnu za nezávislosť, prohibíciu v USA, britské obchodné embargo a rozkvet škótskej whisky, neustáleho konkurenta írskej whiskey. V roku 1966 sa spoločnosť John Jameson spojila s Cork Distillers a John Powers, čím vytvorili Irish Destillers Group, ktorá desať rokov ovládala celý trh s írskou whiskey. Liehovar sa presunul z Bow Street v Dubline do Corku.

V roku 1988 značka John Jameson sa stala majetkom veľkej francúzskej firmy na obchod s alkoholom Pernod Ricard. Keď Pernod Ricard kúpil značku, mimo krajiny sa vyvážalo iba 50 percent produktov, no za ich riadenia sa vývoz zdvihol na 90 percent. Dnes sa Jameson whiskey vyrába v Corku, ale na pôvodnej Bow Street sa nachádza expozícia predstavujúca minulosť podniku.

Kliknite, ak chcete prejsť rovno na našu súhrnú recenziu a hodnotenie

Príbeh značky

Značka John Jameson, ako už jej názov hovorí, zachováva tradíciu osobnosti Johna Jamesona. Je to najpredávanejšia značka írskej whiskey na svete. Rodina Jameson má dokonca svoj vlastný erb, ktorý získala v 17. storočí za zásluhy v prenasledovaní pirátov potulujúcich sa okolo škótskeho pobrežia. Tento erb spolu s mottom Sine Metu (bez strachu) je súčasťou etikety na fľaši.

Jameson založenie

Je ťažké povedať, ktorý rok sa dá považovať za rok založenia whiskey Jameson, keďže v hre sú dva roky, a to 1780 a 1810. prvý rok je rokom založenia liehovaru na Bow Street rodinou Johna Steina. S takouto whiskey nebolo v danej oblasti ľahké preraziť, keďže produkovanie whiskey bolo vtedy v Dubline veľmi rozšírené. Keď prišiel John Jameson, najprv bol len manažérom liehovaru. Jeho plný podiel získal v druhom spomenutom roku, 1810, a vtedy vznikla i značka s jeho menom.

Výroba a továrňa

Pri výrobe whiskey je mimoriadne dôležitá správna voda, keďže whiskey sa počas procesu výroby riedi hneď niekoľko krát. Jameson používa vodu z prameňa rieky Dungourney. Ďalej sa používa jačmeň, kukurica a kvasnice. Jačmeň sa získava od lokálnych pestovateľov a kukurica sa dováža z Francúzska, keďže kukurica potrebuje na svoj rast vela slnka a Írsko takú klímu nemá. Využíva sa sladový i nesladový jačmeň. Najprv nastáva kvasenie jačmeňa za použitie kvasníc. Vzniknutý product sa potom trikrát destiluje. John Jameson objavil, že trojnásobná destilácia je pre jeho whiskey najlepšia. Získava sa tým väčšia jemnosť.

Whiskey je zmiešaním pot still špeciálny nový spôsob, kedy sa k jačmennému sladu primieša surový jačmeň – sladový a nesladový jačmeň) a grain whiskey(obilná) whiskey – vyrobená z kukurice, pšenice alebo raže). Potom zrie whiskey v dubových sudoch po bourbone alebo po víne privezených zo Španielska a USA. Minimálna predpísaná doba zrenia whiskey je tri roky, ale pri Jamesone to väčšinou nie je menej ako štyri roky. Vďaka špeciálnym sudom získava whiskey príchute a arómy korenia, vanilky atď.

Pri zrení sa platí aj takzvaná, anjelská daň, kedy sa 2 percentá produktu vyparia a stratia. Potom nastáva miešanie whiskey rôzne starých whiskey z rôznych sudov a vzniká tá pravá chuť, ktorú možno naliať do fľaše. Zaujímavé je, že až do roku 1968 by ste Jameson whiskey v zelenej fľaši nenašli. Dovtedy sa distribuovala iba v sudoch.

Jameson zloženie

Jameson whiskey je produkt jačménného sladu alebo jačmeňa a kukurice vykvasený za pomoci kvasníc obsahujúci vodu z rieky Dungourney.

Nutričné hodnoty

Hodnoty sú uvádzané pre množstvo 100 ml.

kJ

Kcal

Tuky(g)

Bielkoviny(g)

Sacharidy(g)

Whiskey írska

1042

254

0

0

0

Obsah alkoholu

Jameson whiskey obsahuje väčšinou 40 percent alkoholu, no pri niektorých špeciálnych produktoch má i viac.

Tajný recept

Práve umenie trojitej destilácie robí z írskej whiskey to, čím je. Jedná sa o rodinné tajomstvo výroby, ktoré sa presúva naprieč generáciami. V súčasnosti bdie nad destiláciou zasvätený muž menom Brian Nation.

Jameson druhy

Jameson whiskey patrí do veľkej podskupiny írskej whiskey, ktorá ovláda svetový trh spolu so škótskymi, americkými, kanadskými a japonskými whiskey. Írska whiskey sa vyznačuje tým, že je trikrát destilovaná a vyrobená v Írsku. Špecialitou je i pot-still destilácia. V Škótsku používajú destiláciu zvanú column-still, a tá v istom období takmer vyradila írsku whiskey zo svetového trhu. Írsko však zostalo verné pot-still a dnes pre to netrpí. Škótsko, najväčší rival, destiluje iba dvakrát. Okrem toho poznáme tri druhy írskej whiskey:

 • Grain (obilná) whiskey – vyrobená z kukurice, pšenice alebo raže
 • Malt (sladová) whiskey – vyrobená z jačmenného sladu
 • Pot-still whiskey – špeciálny nový spôsob, kedy sa k jačmennému sladu primieša surový jačmeň

Pre írsku whiskey je typická sladová whiskey, obilná whiskey sa väčšinou vyrába v Amerike a Kanade.

Jameson produkty

Jameson whiskey vyrába tieto produkty nižšie.

 • Jameson Original – základný produk
 • Jameson Gold – referencia k tomu, že sa používa americký dub
 • Jameson Crested Ten
 • Jameson Triple Distilled
 • Jameson 12 Year Old Special Reserve – predtým známa ako 1780
 • Jameson Distillery Reserve
 • 12 years – dostupná len v mestách Dublin a Cork alebo cez e-shop z týchto miest
 • Jameson Pure Pot Still, 15 years
 • Jameson Master Selection
 • 18 years Jameson Rarest Vintage Reserve – najstaršia a najvzácnejšia whiskey
 • Jameson Signature Reserve
 • Jameson Select Reserve Black Barrel – v limitovaných množstvách v USA, inde známa ako“Small Batch“
 • Jameson Caskmates a Jameson Cooper’s Croze

Špeciálne limitované edície Jameson Redbreast obsahujú 3 produkty.

 • Redbreast 12 years (40%)
 • Redbreast 15 years (46%)
 • Midleton Very Rare (40%) – zreje 14 až 22 rokov

Drinky a miešané nápoje

Jameson whiskey si môžeme vychutnať i v miešaných nápojoch. Jednoduchým drinkom je Jameson & Soda, ktorý obsahuje okrem whiskey zriedenej sódou už iba ľadové kocky. Jameson on the Rocks je názov pre Jameson whiskey spestrenú prihodenými ľadovými kockami. Jameson, Sprite & Lime obsahuje ingrediencie obsiahnuté v názve.

Obľúbený je Whiskey Sour drink a jeho recept, ktorý nám je dobre známy. Jameson whiskey je tým pravým na jeho prípravu. Odporúčame ako výbornú ingredienciu do drinku.

Sofistikovanejším je už drink Tipperary, ktorý mieša Jameson whiskey s talianským vermouthom a Chartreuse (bylinný likér), všetko v rovnakom pomere. The Irish Coctail obsahuje Jameson Irish Whiskey, Absint, curaҫao (ovocný likér), maraschino (ovocný likér), Angostura (alkohol horkej chuti, ktorý sa používa iba v miešaných nápojoch).

Jameson recenzia

O tom, že na Jameson whiskey niečo bude, hovorí už samotný fakt, že je najpredávanejšou írskou whiskey na svete. Má jemnú chuť a originálnosť a špecifickosť dokonale vyrobenej írskej whiskey. Cena je trochu vyššia, no úmerná kvalite. Niekomu môže prekážať príliš sladká chuť a arómy získané zo sudov, ďalší ju však práve pre tieto jej odlišnosti možno ocenia.

Jameson whiskey od 14,90 €
Jameson whiskey
94.3333333333
Chuť
10/10
  Aróma
  9/10
   Cena v pomere s kvalitou
   9/10

    Plusy

    • Výrazná chuť
    • Príjemná aróma
    • Kvalita za rozumnú cenu

    Mínusy

    • Trochu sladšia chuť
    • Aróma zo sudov

    Kde kúpiť výhodne?

    Do obchodu

    Pridať recenziu