Zacapa Centenario 23 rum

Zacapa Centenario je prémiový rum, ktorý vás zaujme fľašou, farbou, ale samozrejme aj samotnou chuťou. Zacapa 23 je výsledkom zmiešania rumov, ktoré zreli od 6 do 23 rokov. Na jazyk vám prinesie jemnú kakaovú chuť, ktorá postupne odkryje aj chuť tropického ovocia. Veľa ľudí si ho obľúbilo práve kvôli tomu, že jeho chuť je jemná, vďaka čomu sa dá piť samotný, ale aj v koktailoch.

Zacapa Centenario 23 rum
Zacapa Centenario 23 rum

Zacapa Centenario história

Zacapa Centenario je rum, ktorý vám dodnes pripomína svoju históriu vždy, keď sa vám do ruky dostane fľaša. V minulosti boli fľaše zabalené do malých akoby koberčekov z palmových listov. Tie využívala kultúra Majov, ktorí ich používali ako podložky a obaly. Dnes na fľaši nájdete iba pásik okolo obvodu, ale jeho štruktúra pripomína práve tieto historické obaly.

Príbeh značky

Prvý názov tohto rumu bol Ron Zacapa Centenario 23 Años. Ten avšak musel byť zmenený z dôvodu, že často spôsoboval nedorozumenia.

Ľuda si totižto mysleli, že tento rum dozrieval 23 rokov. Pravdou ale je, že od začiatku sa na prípravu produktu používali viaceré rumy, ktorých vek sa pohybuje od 6 do 23 rokov. Preto sa dnes na označenie používa iba Zacapa Centenario 23.

Zacapa založenie

Rum Zacapa vo svojom mene obsahuje viac, než by ste si možno mysleli. Jeho založenie sa udialo na oslavu 100. výročia malého mesta Zacapa na východe Guatemaly. Prvýkrát sa toto meno rumu objavilo v roku 1976, ktorý sa teda považuje za rok jeho založenia.

Výroba a továrňa

Príprava rumu Zacapa Centenario prebieha v Guatemalskej destilérii Industrias Licoreras de Guatemala. Nie je ich jediným produktom, ale rozhodne sa dá označiť za najpopulárnejší na našom území. Z tejto destilérie pochádza aj niekoľko iných druhov tmavého aj bieleho rumu, vodky alebo kávových likérov.

Zacapa druhy a produkty

Okrem Zacapa Centenario 23 ponúka táto značka aj ďalšie tri produkty. Zacapa XO obsahuje rumy zrejúce 6-25 rokov vo Francúzskych dubových sudoch po koňaku. Zacapa Edición Negra je zmes rumov s vekom 6-24 rokov, ktoré dozrievali v sudoch po víne Pedro Ximenéz.

Najluxusnejším rumom pod značkou Zacapa je Zacapa Royal. Jeho špeciálnou vlastnosťou je dozrievanie v sudoch z tzv. King’s Wood, čo je jedinečné dubové drevo z Francúzska.

Zacapa druhy

Obľúbené miešané nápoje

Asi najobľúbenejším miešaným nápojom s rumom Zacapa Centenario je Cuba Libre. Príprava je veľmi jednoduché, stačí vám zmiešať rum s colou a ľadom. Podľa originálneho receptu by do nápoja mala ísť aj limetková šťava a cukrový sirup, ale často sa stretnete s názorom, že posledné dve prísady nedovolia chuti rumu vyniknúť.

Druhým koktailom je Daiquiri, ktoré pozostáva z 4,5cl rumu Zacapa Centenario 23, 2cl limetkovej šťavy a 0,5cl cukrového sirupu. Ak si chcete tento nápoj spestriť, môžete doňho pridať šťavu z iného ovocia. Výbornou kombináciou sú v tomto prípade pomixované jahody.

Zacapa Centenario 23 recenzia

Rum Zacapa Centenario 23 je podľa nás právom označovaný ako prémiový a to nielen pre jeho vyššiu cenu ako by sa možno mohla zdať, ale práve pre jeho výnimočnú chuť. Na jazyk prinesie jemnú kakaovú chuť, ktorá postupne odkryje aj chuť tropického ovocia. Výborne sa pije samotný.

Zacapa Centenario 23 rum od 42,30 €
Zacapa Centenario 23 rum
92
Chuť
9/10
  Aróma
  9/10
   Cena v pomere s kvalitou
   9/10

    Plusy

    • Prémiová kvalita
    • Výborný rum aj na samotné pitie
    • Výnimočná chuť

    Mínusy

    • Vyššia cena za určité edície

    Kde kúpiť výhodne?

    Do obchodu

    Pridať recenziu