Daiquiri drink

Jednoduchý a chutný – to je drink Daiquiri. Je známy vďaka obrovskému množstvu variácií, takže každý si môže nájsť svoje obľúbené Daiquiri. Zaujímavosťou je, že práve tento drink bol obľúbeným nápojom známeho spisovateľa Ernesta Hemingwaya, ktorý si vytvoril aj svoju špeciálnu variáciu.

Daiquiri drink
Daiquiri drink

Daiquiri originál

Originálne Daiquiri sa skladá z troch častí – bieleho rumu, limetkovej šťavy a cukrového sirupu. Aj keď je táto verzia tiež chutná, slúži skôr ako základ a často sa pijú jej variácie. Tie sú chuťovo zaujímavejšie a človeku vždy vyhovuje to keď pije sebe prispôsobený drink.

História drinku Daiquiri

Tento drink dostal meno podľa dediny, v ktorej vznikol. V dedine Daiquirí sa nachádza železná baňa. Leží neďaleko Santiago de Cuba. Prvýkrát ho namiešal jeden z baníckych inžinierov pracujúcich pre bane v Daiquirí menom Jennings Cox. Stalo sa to v roku 1900 a do roku 1909 ostala popularita tohto drinku iba v oblasti jeho vzniku.

Zlom prišiel vtedy, keď jeden z medikov americkej námornej armády ochutnal Coxov drink. Hneď ako to bolo možné, predstavil tento drink v klube americkej armády vo Washingtone D.C. a drink okamžite slávil úspech. Ešte viac sa rozšíril v období 2. svetovej vojny, kedy sa vodka a whiskey ťažko zháňali, ale rum sa dal zohnať bez väčších problémov. V tejto dobe sa rozšíril po celých Spojených štátoch a nakoniec postupne aj do okolitého sveta.

Ingrediencie

Pri výbere ingrediencií záleží na konkrétnej variácií, ktorú si pripravujete. Vždy ale treba mať limetkovú alebo citrónovú šťavu a nejaký sladký sirup, prípadne likér. Výber sirupu je už iba na vašej chuti.

Originálne Daiquiri sa skladá z troch častí – bieleho rumu, limetkovej šťavy a cukrového sirupu. Aj keď je táto verzia tiež chutná, slúži skôr ako základ a často sa pijú jej variácie. Tie sú chuťovo zaujímavejšie a človeku vždy vyhovuje to keď pije sebe prispôsobený drink.

  • 4,5cl (45ml) bieleho rumu
  • 2,5cl (25ml) limetkovej šťavy
  • 1,5cl (15ml) sladkého sirupu
  • ľad

⭐ TIP BARMANA ⭐

Opýtali sme sa, aký alkohol zvoliť:

Na {{shop_name}} od {{product_price}}

Daiquiri recept

Na prípravu Daiquiri budete určite potrebovať shaker. Všetko si poriadne vychlaďte, tak bude váš drink chutnejší a osviežujúcejší. Na ozdobu sa najčastejšie používa polovica plátku limetky, takže ak chcete zdobiť nechajte si pekný kúsok do zásoby.

Aký alkohol?

V prípade Daiquiri ide vždy o biely rum. Je súčasťou tradičného receptu a používa sa aj vo väčšine variácií.

Daiquiri postup

  • 1. krok: Do shakeru dajte ľad a prilejte ingrediencie.
  • 2. krok: Poriadne premiešajte a cez sitko prelejte do koktailového pohára.
  • 3. krok: Ozdobte polovicou plátku limetky.

Daiquiri nealko

Najznámejšia nealko verzia Daiquiri je jahodové virgin Daiquiri. Na prípravu budete potrebovať 2-3 jahody, ¼ pohára cukru, 1 veľkú lyžicu limetkovej šťavy, ¾ pohár limetkovo/citrónovo ochutenej sódy a 4 kocky ľadu. Všetko vložte do mixéra a rozmixujte do čo najjemnejšej konzistencie.

Daiquiri variácie

Už spomínaná variácia Ernesta Hemingwaya je známa tým, že neobsahuje cukor, keďže Hemingway bol diabetik. Od normálneho Daiquiri sa odlišuje pridaním grepovej šťavy a Maraschino likéru.

Druhou zaujímavou variáciou je Chinatown Daiquiri. Základ ostáva rovnaký – biely rum a limetková šťava, ale odlišuje sa pridaním medu a zázvorového sirupu namiesto cukrového sirupu. Veľa variácií sa dá vytvoriť podľa toho, aké ovocie vám chutí. Jednoducho pripravte Daiquiri a zmiešajte ho s rozmixovaným ovocím.

Pridať recenziu