Beefeater gin

Gin je aromatický nápoj ostrej a výraznej chuti. Beafeather gin je jednou z popredných svetových značiek ginu. Má svoju históriu, kvalitu a precízne výrobné postupy. Pri výrobe používa najnáročnejšie, no najkvalitnejšie metódy. Existuje viac skupín ginov a Beafeather patrí do skupiny London Dry Gin, ktorá má svoje osobitné znaky. Má v nej však výnimočné postavenie, keďže jej jediným ginom zo skupiny, ktorý sa skutočne vyrába v Londýne.

Beefeater gin
Beefeater gin

Je zmesou byliniek a ovocia zaujímavých chutí, no málokedy sa však pije samostatne. Až 90 percent ginu sa vypije v miešaných nápojoch. Najviac obľúbeným a svetovým drinkom je známy gin s tonicom, nápoj neopakovateľnej horkastej chuti.

Beefeater história

Zakladateľom ginu Beefeather bol muž menom James Borrough, ktorý v roku 1863 kúpil liehovar Chelsea od rodiny Taylorovcov a začal vyrábať vlastný gin. Najprv produkoval značky ako Ye Old Chelsea či James Burrough London Dry, až kým v roku 1895 neobjavil receptúru ginu Beefeather, ktorý sa rýchlo stal popredným medzi sortimentom ginov. Kvôli zvyšujúcej sa produkcii sa firma v roku 1908 presťahovala do Lambethu a v roku 1958 opäť z rovnakých dôvodov do Kenningtonu v Londýne, kde sídli dodnes. Po viac ako sto rokoch v roku 1987 prestala byť firma majetkom rodiny Boroughovcov a bola predaná veľkej spoločnosti Whitbread. V roku 2005 získala gin francúzska firma na výrobu alkoholu Pernod Ricard. Beefeater gin sa vyrába priamo v Londýne.

Príbeh značky

Názov Beafeather dostal gin podľa strážcov londýnskeho Toweru, ktorým sa hovorilo „Beefeathers“. Nazývali ich tak vraj preto, lebo dostávali príliš veľké prídely hovädzieho mäsa. Ich podobizeň na pozadí Toweru zdobí etiketu aromatického ginu dodnes.

Kliknite, ak chcete prejsť rovno na našu súhrnú recenziu a hodnotenie

Beefeater založenie

James Borrough, otec slávneho ginu, sa narodil v anglickom Devone. Bol vyučený lekárnik a istý čas žil v Toronte. Potom sa však vrátil do vlasti a v roku 1863 sa začala písať história jeho výroby ginov. Prelomovým bol rok 1895, keď objavil Beefeather gin.

Výroba a továrňa

Beefeather gin je destilát z obilia. Jeho základ tvoria byliny a ovocie, ktoré sa do alkoholu pridajú. Používa sa borievka, koreň a semená angeliky, koriandrové semená, sladké drievko (sladovka hladkoplodá), mandle, koreň kosatca, sevilské pomaranče a citrónová kôra. Všetky byliny sú zbierané ručne a pod dohľadom majstra destiléra.

Bylinkové extrakty sa do alkoholu dostanú metódou zvanou steeping. Vložia sa do neutrálneho alkoholu a nechajú sa postáť 24 hodín. Potom sa začne proces pomalej destilácie, ktorá trvá 8 hodín. Liehovar v Kenningtone má menej ako 10 zamestnancov.

Beefeater zloženie

Gin obsahuje obilný lieh a byliny a ovocie. Základnými prísadami sú borievka, koreň a semená angeliky, koriandrové semená, sladké drievko (sladovka hladkoplodá), mandle, koreň kosatca, sevilské pomaranče a citrónová kôra. Neobsahuje cukor.

Nutričné hodnoty

Hodnoty sú uvádzané pre množstvo 100 ml.

kJ

Kcal

Tuky(g)

Bielkoviny(g)

Sacharidy(g)

Gin

1042

254

0

0

0

Obsah alkoholu

Beefeather gin obsahuje 40 percent alkoholu.

Tajný recept

Metóda steepingu a destilácie vynájdená a používaná Jamesom Boroughom a súbežne i jeho tajný recept sa dodnes v zásade nezmenili. Nad prípravou však momentálne bdie Desmond Payne a k tradičnej receptúre pripája aj nové a zaujímavé prvky, čím spôsobuje na trhu s ginmi jednoznačný ohlas.

Beefeater druhy

Gin ako taký bol objavený v roku 1650 v Holandsku. Vynašiel ho Franz de le Boë, známy skôr pod menom Franciscus Sylvius, ktorý chcel pôvodne vynájsť liek na obličkové problémy. Gin sa v súčasnosti vyrába troma spôsobmi a tie určujú aj jeho kvalitu.

 • Cold compounding – najlacnejší spôsob, hotový lieh sa ochutí bylinami a esenciami
 • Racking – byliny sa umiestnia do vaku nad destilačný prístroj, pary ním prechádzajú a ako naspäť kondenzujú, získavajú arómu
 • Steeping -najkvalitnejšia metóda, ale aj časovo najnáročnejšia

Práve metóda Steeping sa používa pri výrobe Beefeather ginu, ktorý patrí do skupiny London Dry Gin, ktorá sa odlišuje od holandských a iných ginov najmä chuťou a spôsobom výroby. Toto označenie jednak znamená miesto pôvodu, no predovšetkým to, že pri výrobe sa nepoužíva cukor. Beefeather gin je však jedinou značkou patriacou k London Dry Gin, ktorá sa skutočne vyrába v Londýne.

Beefeater produkty

Všetky produkty Beefeather majú identický základ a rozdiel je len v tom, že jednotlivé produkty inklinujú viac k tej ktorej bylinke. Existúje zimná a letná limitovaná edícia Beefeather ginu, potom Beefeather 24, ktorý je vynálezom majstra destiléra Desmonda Payna a obsahuje i čínsky zelený šaj a japonskú senchu. Exkluzívnym produktom je tiež Beefeater Burrough’s Reserve, ktorý sa na trhu objavil v roku 2013. V roku 2016 sa objavil Edition 2.

Drinky a miešané nápoje

Gin je vďaka svojej ostrej chuti veľmi obľúbenou prísadou rôznych koktailov. Až 90 percent ginu sa vypije v miešaných nápojoch a drinkoch. Notoricky známym mixom je gin s tonicom. Ďalšími obľúbenými kokteilmi sú Gin & It (gin a vermouth), White Lady (gin, contrieau- bezfarebný pomarančový likér a citrón), Ruby G&T (gin, tonic, creme de cassis- sladký likér z čiernych ríbezlí, citrón) a mnoho ďalších.

Beefeater gin + tonic

Gin a tonic je obľúbený drink horkej chuti a pije sa veľmi príjemne. Niekedy sa dokonca používal ako liek. Ideálny pomer gin- tonic by mal byť 1:2. Ďalšími prísadami profesionálneho drinku sú ľad, citrón a pomaranč. Postup výroby je veľmi jednoduchý. Najprv nalejeme do pohára gin, potom do polovice pohára doplníme tonicom. Následne hladinu zdvihneme pridaním ľadových kociek, ktorými netreba šetriť. Do tekutiny ponoríme jeden krúžok citróna a jeden krúžok pomaranča, zamiešame a môžeme vychutnávať.

Beefeater recenzia

Beefeather gin je zaručenou kvalitou a legendou medzi ginmi. Je to alkohol jemnej chute a výnimočný nápoj je hlavne známy drink – gin s tonicom. Dúfajme, že kvôli novým receptúram sa nestratí klasický gin, ako ho už roky poznáme.

Beefeater gin od 9,90 €
Beefeater gin
91
Chuť
9/10
  Aróma
  9/10
   Cena v pomere s kvalitou
   9/10

    Plusy

    • Jemná chuť
    • Bez výraznej arómy
    • Výborný do drinku

    Mínusy

    • Menej výrazný nádych

    Kde kúpiť výhodne?

    Do obchodu

    Pridať recenziu