Finlandia vodka

Chladná ako ľad a čistá ako severský vzduch, taká je Finlandia. Keďže je vodka najviac konzumovaným alkoholickým nápojom na svete a Finlandia je šiestou najpredávanejšou vodkou, zrejme neexistuje človek, ktorý by si jej existenciu nevšimol a taktiež ju už aspoň raz neochutnal.

Finlandia vodka
Finlandia vodka

Finlandiu síce vlastní americká spoločnosť, ktorá vlastní aj iné zvučné alkoholové značky, zanecháva si svoju tvár. Za svoju jedinečnosť vďačí severu, z ktorého prišla, keďže tam má ideálne podmienky pre svoju neskalenosť a čírosť. Aký príbeh teda v sebe ukrýva fľaša pripomínajúca ľadový kryštál?

Finlandia história

Spôsob, ako vyrábať a destilovať fínsku vodku vynašiel Dr. Wilhelm Juslin v roku 1888. Svoju vodku začal destilovať v dedine Rajamäki vo Fínsku, kde je výroba tejto vodky ukotvená dodnes. V roku 1920 zasiahla Fínsko prohibícia a liehovar bol odkúpený štátom a používaný na distribúciu liehu pre lekárne a iné potreby. V roku 1932 prohibícia skončila a výrobu vodky si ponechal štát.

V roku 1970 vznikla oficiálna značka Finlandia vodka, ktorú jej dala štátna spoločnosť na výrobu alkoholu Alko. V roku 1975 sa destilácia presunula do dediny Koskenkorva, no proces miešania sa deje v Rajamäki. V roku 2000 získala podiel na fínskej vodke americká súkromná spoločnosť Brown-Forman Corporation, pričom časť podielu zostávala štátnej Altia Group (bývalé Alko). Do roku 2004 vlastnila firma Beown-Forman celú fínsku vodku. V súčastnosti však zvažuje jej odpredanie.

Príbeh značky

Finlandia vodka sa spája v obrazoch ľadu a ľadovcov a jačmenných polí. Vodka je čistá a priezračná ako horská voda a fľaša vyzerá ako vyrezaná z ľadu. Dizajn fľaše patrí medzi vrcholné diela umelca menom Tapio Wirkkala. Tento severský imidž podčiarkuje špecifickosť vodky, ktorá sa predáva v 135 krajinách sveta. V Rusku je to najviac importovaná značka vodky a v svetovom poradí produkcie jej patrí 6. miesto.

Kliknite, ak chcete prejsť rovno na našu súhrnú recenziu a hodnotenie

Finlandia založenie

Aj keď receptúru fínskej ľadovej vodky vymyslel Dr. Wilhelm Juslin už v roku 1888 a predtým už od 16. storočia pili ľudia vo Fínsku vodku, značka Finlandia bola založená až v roku 1970. po založení značky sa fínska vodka začala predávať v USA a iných krajinách a stala sa celosvetovo známou značkou.

Výroba a továrňa

Finlandia vodka sa vyrába zo špeciálneho šesťradového jačmeňa, ktorý má práve vo Fínsku vhodné podmienky na pestovanie. Jednou výhodou je polárny deň, kedy naňho svieti i takzvané polnočné slnko a má prísun tepla 24 hodín denne a druhou je fakt, že v chladnej fínskej klíme sa vyskytuje malý počet škodcov, čo pestovateľom uľahčuje prácu a úroda je veľmi kvalitná. Vďaka tomu nie je potrebné používať žiadne pesticídy. Ďalšou prísadou je stovky rokov starý ľadovcový prameň, ktorý poskytuje čistú vodu, ktorú už nie je potrebné filtrovať.

Nakupujte lacnejšie! Sledujeme ponuky obchodov a vyberáme najlepšie akcie a zľavy na alkohol

V prvom kroku sa z jačmeňa urobí kašovitá hmota, do ktorej sa pridajú kvasnice a začne sa proces fermentácie (kvasenia). Potom vzniknutý produkt podstúpi 6-násobnú destiláciu, pri ktorej sa zvyšujú percentá alkoholu. Destiluje sa pri nižšej teplote, aby sa vodka zbavila nečistôt a olejov a zostal tak čistý etylakoholový produkt, ktorý nemá pachute ako niektoré iné značky vodky. To všetko sa deje v dedine Koskenkorva. Destilát sa následne presúva do dediny Rajamäki, kde sa mieša s čistou ľadovcovou vodou alebo pri ochutených vodkách s extraktmi z čerstvého ovocia a balí sa do fliaš.

Finlandia zloženie

Finlandia vodka je čistý jačmenný destilát zmiešaný s ľadovcovou vodou.

Nutričné hodnoty

Hodnoty sú uvádzané pre množstvo 100 ml.

kJ

Kcal

Tuky(g)

Bielkoviny(g)

Sacharidy(g)

Vodka (40%)

929

227

0

0

0

Obsah alkoholu

Finlandia vodka obsahuje väčšinou 40 percent alkoholu, no percentá sa môžu pri jednotlivých druhoch meniť.

Tajný recept

Za jemnú chuť vodky môže súhra kvalitného jačmeňa, ktorý rastie v špecifických podmienkach fínskej chladnej prírody a ľadovcová voda. 6-násobná destilácia urobí z vodky priezračný a čistý alkoholický nápoj.

Finlandia druhy

Vodka je obilný destilát, ktorý má svoj pôvod v Rusku a spočiatku sa používala na liečebné účely. Názov vznikol zo slovanského slova označujúceho vodu. Vodky sa od seba líšia v tom, z čoho sú vyrobené. Môžu byť obilné, zemiakové, no môžu byť i z melasy alebo aj repy. Rozlišovať ich môžeme i podľa krajiny pôvodu. Veľkými producentmi sú škandinávske krajiny, Rusko, USA, ale aj Poľsko či Francúzsko. Takmer každý štát vyrába aspoň jednu vlastnú vodku. Finlandia vodka vyrába čistú vodku a ochutenú vodku s prísadami čerstvého ovocia. Ochutené vodky majú prívlastok Fusion.

Nakupujte lacnejšie! Sledujeme ponuky obchodov a vyberáme najlepšie akcie a zľavy na alkohol

Finlandia produkty

Z čistých vodiek ponúka vodka Finlandia produkty Finlandia Classic (čistá vodka), Finlandia Platinum(trochu odlišný recept, ale podobá sa na classic) a Finlandia 101(čistá vodka, 50,5 percenta). Ochutené varianty s prívlastkom Fusion sú Finlandia Blackcurrant(príchuť čiernej ríbezle), Finlandia Coconut (príchuť kokosového orecha), Finlandia Cranberry (príchuť brusnice), Finlandia Grapefruit (príchuť grepu), Finlandia Lime (príchuť limetky), Finlandia Mango (príchuť manga), Finlandia Raspberry (príchuť maliny), Finlandia Redberry (príchuť viničky) a Finlandia Tangerine (príchuť mandarinky).

Drinky a miešané nápoje

Vodka dosť ostrý nápoj, často sa využíva ako základ v kokteiloch a drinkoch. Na svoje si môžu prísť hlavne ženy, pre ktoré by priama konzumácia nemusela byť príjemná. Z kokteilov spomeňme oranžový Finlandia Vodka Helsinki Mule, ktorý obsahuje Finlandiu, likér Chambord a ananásový džús, luxusný Finlandia Vodka Midnight Sun Martini zmiešaný z finlandie, trojitého secu a brusnicového džúsu, ružový Finlandia Vodka Cranberry French Martini, ktorý obsahuje Cranbery Susion vodku, Chambord a ananásový džús a napokon divoký Finlandia Vodka Wild Berritini z Wild berries Fusion vodky, čistej vodky, Chambordu a sódy.

Finlandia recenzia

Vodka Finlandia sa zaraďuje medzi najkvalitnejšie vodky sveta. Je číra, čistá, bez príchutí alebo nepríjemne ostrého zápachu. Je aj pomerne dobre cenovo dostupná. Hoci je drahšia ako mnohé iné vodky, jej cena je primeraná kvalite. Najlepšie je konzumovať ju vychladenú a je taktiež obľúbená do drinkov z vodky.

Finlandia vodka od 9,60 €
Finlandia vodka
91
Chuť
9/10
  Aróma
  9/10
   Cena v pomere s kvalitou
   10/10

    Plusy

    • Číra a čistá
    • Výborná do drinkov
    • Bez ostrého zápachu

    Mínusy

    • Nie sú 0,5 litrové fľaše

    Kde kúpiť výhodne?

    Do obchodu

    Pridať recenziu