Cosmopolitan drink

Drink Cosmopolitan sa preslávil najmä vďaka filmu Sex v meste, kde ho s kamarátkami pila Sarah Jessica Parker v roli Carrie Bradshaw. Je to nápoj, ktorý vznikol kvôli vzhľadu a štýlu a bol tak aj propagovaný. Je to jeden z osviežujúcich drinkov, ktoré sa hodia aj na spoločenskú akciu, ale aj na pláž.

Cosmopolitan drink
Cosmopolitan drink

Cosmopolitan originál

Originálny Cosmopolitan sa skladá zo štyroch základných ingrediencií. Hlavnou časťou je vodka, ktorú dopĺňa Triple Sec, brusnicový džús a limetková šťava. Po originálny Cosmopolitan by ste si museli zájsť do Ameriky, kde pravdepodobne vznikol.

Cosmopolitan história

Teórií o vzniku Cosmopolitanu je naozaj veľa, tu sú dve z nich.

Neal Murray tvrdil, že on ho vytvoril ako prvý v roku 1975, keď do koktejlu Kamikaze primiešal brusnicový džús. Reakcia prvého človeka, ktorý tento drink ochutnal mala byť: „How cosmopolitan…“ (Ako kozmopolitné…), čo by vysvetľovalo aj pôvod názvu.

Druhá verzia je, že zásluhy za vznik Cosmopolitanu nesie barmanka Cheryl Cook, ktorá ho mala namiešať v roku 1985 alebo 1986. Ona sama sa k vzniku vyjadrila tak, že keď videla ľudí ako si objednávajú Martini, len aby ich ostatní videli s Martini v ruke, chcela vytvoriť koktejl, ktorý sa bude objednávať tiež kvôli štýlu.

Ingrediencie

Z čerstvých ingrediencií budete potrebovať polovicu limetky. Šťava z polovice limetky je akurát na jednu dávku tohto drinku. Ak nemáte k dispozícii čerstvé limetky, dá sa ako náhrada použiť pripravená šťava kúpená vo fľaške. Šťava z čerstvých brusníc sa v malom množstve získava zložitejšie, preto je dobré siahnuť po brusnicovom džúse.

Celkovo originálny Cosmopolitan sa skladá zo štyroch základných ingrediencií. Hlavnou časťou je vodka, ktorú dopĺňa Triple Sec, brusnicový džús a limetková šťava. Po originálny Cosmopolitan by ste si museli zájsť do Ameriky, kde pravdepodobne vznikol.

  • 4cl (40ml) vodky
  • 1,5cl (15ml) Triple sec
  • 3cl (30ml) brusnicového džúsu
  • šťava z polovice limetky

⭐ TIP BARMANA ⭐

Opýtali sme sa, aký alkohol zvoliť:

Na {{shop_name}} od {{product_price}}

Cosmopolitan recept

Na tento koktejl budete potrebovať shaker a sitko. Nezabudnite si dopredu pripraviť ľad. Ak si nechcete Cosmopolitan vychutnávať v horúčavách na pláži, nemusíte ingrediencie chladiť dopredu, bude stačiť jemné ochladenie ľadom pri miešaní. Na ozdobu si môžete pripraviť plátok limetky.

Aký alkohol

Základom je vodka, ktorá sa dá použiť aj neochutená, ale nič nepokazíte ani citrónovou vodkou. Triple sec vyberajte podľa chuti, najčastejšie sa avšak používa Cointreau.

Nakupujte lacnejšie! Sledujeme ponuky obchodov a vyberáme najlepšie akcie a zľavy na alkohol

Cosmopolitan postup

  • 1. krok: Všetky ingrediencie s ľadom vložte do shakera a poriadne premiešajte.
  • 2. krok: Cez sitko vlajte do pohára.
  • 3. krok: Ozdobiť môžete plátkom citróna.

Cosmopolitan nealko

Na nealkoholickú verziu tohto drinku budete potrebovať brusnicový džús, pomarančovú šťavu, limetkovú šťavu a cukrový sirup. Všetky tieto ingrediencie premiešajte s ľadom v shakeri a cez sitko prelejte do pohára. Ozdobiť môžete plátkom limetky.

Cosmopolitan variácie

Prvou variáciou je Cosmobellini – ide skôr o mix dvoch drinkov ako o variáciu jedného z nich. Do normálneho Cosmopolitanu pridajte ešte broskyňové pyré a Prosecco. Dostanete tak ovocný, perlivý a osviežujúci koktejl. Cosmocello je variácia Cosmopolitanu, kde namiesto limetkovej šťavy pridávate limoncello – niečo ako limetkový likér.

Ak hľadáte „ovocnejšiu“ variáciu tohto drinku, jahodový Cosmopolitan je pre vás. Namiesto brusnicového džúsu pridajte šťavu z jahôd, alebo rozmixované jahody a dostanete sladkú verziu Cosmopolitanu.

Pridať recenziu