Cuba Libre drink

Asi najjednoduchší, ale zároveň veľmi osviežujúci a chutný drink – to je Cuba Libre. Piť sa dá v bare na pláži na letnej dovolenke, ale vďaka jednoduchosti prípravy aj na párty u vás doma, u rodiny či priateľov. Určite ho dobre poznajú milovníci kolových nápojov, lebo práve kola je jednou z prísad.

Cuba Libre drink
Cuba Libre drink

Cuba Libre originál

Ako už meno drinku napovedá, po originál Cuba Libre si budete musieť odskočiť na Kubu. Avšak vďaka tomu, že sa skladá iba z troch prísad, originál bude chutiť rovnako ako keď si tento drink namiešate doma v obývačke.

Cuba Libre história

Asi najznámejšia verzia o pôvode Cuba Libre, ktorá je väčšinou uznávaná je príbeh od Bacardi. Označovaný ako druhý najpopulárnejší drink na svete, Cuba Libre podľa Bacardi vznikla počas bojov medzi USA a Španielskom. Stalo sa to, keď Teddy Roosevelt, Rough Riders a veľa Američanov prišlo na Kubu. V jedno poobedie skupina vojakov mimo služby prišla do baru v Starej Havane. Kapitán Russel prišiel k pultu a objednal si Bacardi rum s Coca-Colou a plátkom limetky.

Kapitán tento nápoj vypil s takou chuťou a radosťou, že si ho objednali všetci a Cuba Libre sa okamžite stala hitom. Názov je pravdepodobne odvodený od toho, že v dobe vzniku drinku bola Kuba krátko po oslobodení, takže všade bolo počuť a vidieť heslo „Por Cuba Libre!“

Ingrediencie

Na tento drink budete potrebovať z nealkoholických ingrediencií iba dve veci: kolu a limetky. Kolu si môžete vybrať podľa chuti a z limetiek vás bude zaujímať iba šťava, prípadne plátok na ozdobu.

  • 10cl (100ml) Kolového nápoju
  • 4cl (40ml) rumu
  • 1cl (10ml) limetkovej šťavy
  • ľad

⭐ TIP BARMANA ⭐

Opýtali sme sa, aký alkohol zvoliť:

Na {{shop_name}} od {{product_price}}

Cuba Libre recept

Na prípravu vám bude stačiť iba jeden pohár, do ktorého budete všetko prilievať. Kolu je dobré si poriadne vychladiť, celý drink je potom osviežujúci. Pri príprave nezabudnite ani na ľad.

Aký alkohol zvoliť

Na Cuba Libre vám bude stačiť iba rum. Či biely alebo tmavý je na vás, ale jeho chuť e v tomto drinku celkom výrazná, takže čím kvalitnejší, tým lepšie.

Postup prípravy v 3 krokoch

  • 1. krok: Do pohára vložte veľa ľadových kociek.
  • 2. krok: Zalejte ich limetkovou šťavou, rumom a nakoniec kolou.
  • 3. krok: Zľahka premiešajte a prípadne ozdobte plátkom limetky.

Cuba Libre nealko

Keďže Cuba Libre je iba rum s kolou a limetkovou šťavou, po odobratí rumu vám ostane iba kola so šťavou. Ak vám kola chutí, pokojne si ju s pár kvapkami limetkovej šťavy vychutnajte, ale ak nie ste fanúšikom samotnej koly, recept na nealkoholické Cuba Libre asi nenájdete.

Cuba Libre variácie

V prípade Cuba Libre sa dá celkom zaujímavo experimentovať s použitým alkoholom. Je už iba na vás či si vyberiete whisky, Hennessy, Jacka Danielsa alebo Captaina Morgana. Môžete skúsiť aj variáciu, kde použijete namiesto koly 7-up, prípadne Sprite.

Pridať recenziu