Manhattan drink

Rovnako, ako je Manhattan asi najznámejšou a najnavštevovanejšou časťou mesta New York, má aj drink s Manhattan svoje naj. Jedná sa o asi najznámejší drink z whisky a mnohí ľudia by vám povedali, že ide aj o ten najlepší drink vôbec. Ak patríte k milovníkom whisky či miešaných nápojov, tento musíte rozhodne vyskúšať.

Manhattan drink
Manhattan drink

Manhattan originál

Originálny koktejl Manhattan sa skladá z troch druhov alkoholu: whisky, vermouth a bitters. Ako ozdobu v ňom nájdete maraschino čerešňu.

Manhattan história

Všeobecne uznávanou teóriou o vzniku Manhattanu je to, že vznikol v klube Manhattan v New Yorku niekedy na začiatku 70. rokov 19. storočia. Namiešal ho Dr. Ian Marshall na hostine Lady Randolph Churchill – matky Winstona Churchilla. Vďaka veľkej sláve a nakoniec aj dobrej nálade sa povesť o tomto drinku rozšírila, ale keďže nemal špeciálne meno, ľudia ho začali volať podľa názvu klubu kde vznikol. Nakoniec sa ale došlo na to, že v tomto čase bola Lady Randolph tehotná vo Francúzsku, takže tento príbeh je pravdepodobne iba vymyslený.

Avšak je dokázané, že tento drink miešal niekedy v 60. rokoch 19. storočia barman menom Black a tiež sa to odohrávalo v Manhattane, presnejšie na Broadway. Podľa receptu z tej doby na drink treba americkú whisky, talianský vermouth a Angostura bitters.

Ingrediencie

Na Manhattan budete potrebovať tri hlavné prísady, ktoré vlastne tvoria celý drink. Základom je kvalitná whisky – tej je v drinku najviac. Neodmysliteľnou časťou Manhattanu je aj maraschino čerešňa, ktorú môžete kúpiť v obchode, alebo si ju doma vyrobiť. Ich príprava je jednoduchá, iba nalejete do hrnca 1 pohár maraschino likéru, ¼ pohára vody, pridáte ¾ pohára cukru, prevaríte a necháte vychladnúť.

  • 6cl (60ml) whiskey
  • 3cl (30ml) vermouthu
  • pár kvapiek Angostura bitteru
  • Maraschino čerešňa
  • ľad

⭐ TIP BARMANA ⭐

Opýtali sme sa, aký alkohol zvoliť:

Na {{shop_name}} od {{product_price}}

Manhattan recept

Na prípravu tohto drinku budete potrebovať pohár na miešanie a sitko. V lete je dobré ingrediencie vychladiť, ale Manhattan bude chutiť dobre aj pri izbovej teplote. Pohár je tiež dobré vychladiť.

Aký alkohol zvoliť

Na originálny Manhattan budete potrebovať dobrú americkú whisky, ale sú rôzne variácie, kedy sa dá použiť aj iný alkohol. Je dobré aby bol vermouth sladký, ale všeobecne platí že si ho môžete prispôsobiť podľa chuti. V prípade bitteru je najlepšie použiť Angostura bitter.

Nakupujte lacnejšie! Sledujeme ponuky obchodov a vyberáme najlepšie akcie a zľavy na alkohol

Manhattan postup

Postup je pomerne jednoduchý, koktejl si viete pripraviť aj doma. Na Manhattan budete potrebovať tri hlavné prísady, ktoré vlastne tvoria celý drink. Základom je ale kvalitná whisky – tej je v drinku najviac.

  • 1. krok: Do pohára na miešanie vložte ľad a prilejte whisky, vermouth a bitter.
  • 2. krok: Chvíľu miešajte, aby sa drink vychladil.
  • 3. krok: Cez sitko nalejte do pohára.
  • 4. krok: Ozdobte maraschino čerešňou.

Manhattan nealko

Tento drink sa skladá iba z alkoholu, takže Manhattan virgin síce bude mať spoločné meno s pôvodným drinkom, ale chutiť bude odlišne. Na nealkoholický Manhattan budete potrebovať ¼ pohára brusnicového džúsu, ¼ pohára pomarančového džúsu, ½ čajovej lyžičky čerešňovej šťavy a ½ čajovej lyžičky citrónovej šťavy. Toto všetko premiešajte s ľadom v pohári na miešanie a cez sitko nalejte do koktejlového pohára. Ozdobte maraschino čerešňou.

Manhattan variácie

Variácie Manhattanu sa líšia hlavne v tom, akú whisky použijete. Napríklad variácia Rob Roy využíva namiesto americkej škótsku whisky, alebo Clint Eastwood zamieňa whisky za Bulleit bourbon a využíva špecifickú chuť pomarančového bitteru na zvýraznenie svojej jedinečnosti.

Existuje aj verzia známa ako Black Manhattan, ktorá bola vymyslená na Sicílii a namiesto vermouthu sa na jej prípravu používa sicílske Amaro Averna. Opačný, biely Manhattan obsahuje kukuričnú whiskey, ktorá nie je zffarbená do typickej hnedej farby, ale je v podstate bezfarebná.

Pridať recenziu