Hennessy koňak

Hennessy, to je história, luxus, tajomstvo. Čo sa ukrýva za krištáľovou fľašou jantárovej tekutiny hrajúcou odrazmi tisícich svetiel? V prvom rade je dôležité vedieť, čo je to vlastne koňak. Koňak patrí do veľkej skupiny liehovín, nazývanej brandy. Je to však špecifický druh, ktorého výroba sa obmedzuje len na oblasť Cognac vo Francúzsku, ktorá má ako jediná na svete licenciu na výrobu koňaku. Inde vyrobená podobná tekutina je už iba brandy.

Hennessy koňak
Hennessy koňak

Hennessy koňak je jeden z najluxusnejších druhov alkoholu na svete. Vyrobený v oblasti francúzskych viníc je od výroby až po naliatie do nádhernej karafy všetko opradené tradíciou a neskutočnou precíznosťou. Meno Hennessy si svoj cveng zaslúžilo súhrou dlhoročnej histórie, vernosti tradíciám a výrobným postupom, neustupujúcim nárokom na kvalitu, luxusným dizajnom a v neposlednom rade jedinečnou chuťou. Firma je silne rodinne založenou inštitúciou úzko prepojenou s históriou. Koňak Hennessy je starý vyše dvoch storočí, no jeho jedinečná receptúra spája generácie a generácie výrobcov i degustátorov.

Hennessy história

Koňak Hennessy začal vyrábať Ír, Richard Hennessy, v roku 1765 vo Francúzsku. Presnejšie sa všetko začalo v provincii Cognac a spoločnosť dodnes sídli pol hodiny od mesta s rovnomenným názvom. Všetko sa začínalo ako malá korporácia Richarda Hennessyho a pár spoločníkov, no dnes má firma už 714 zamestnancov. Prvé koňaky predával Richard Hennessy v Londýne a USA a začal si budovať celosvetové meno.

Potom prebral podnik jeho syn Jacques Hennessy a premenoval ho na názov Jas Hennessy, pod ktorým bola značka známa veľmi dlho, kým sa nezačala zlučovať s inými spoločnosťami. Okolo roku 1800 sa k rodine Hennessy pripojila rodina Fillioux, ktorej príslušníci sú od roku 1800 dodnes profesionálnymi miešačmi, a začala niekoľko-generačná spolupráca. Na Hennessy pracovalo osem generácii rodiny Hennessy a sedem generácií rodiny Fillioux.

Postupom času vznikol emblém značky a príslušník rodiny Hennessy vytvoril univerzálnu stupnicu na zatriedenie koňakov. V roku 2015 značka oslávila svoje 250. narodeniny.

Kliknite, ak chcete prejsť rovno na našu súhrnú recenziu a hodnotenie

Príbeh značky

Spoločnosť Hennessy vznikla v meste Cognac vo Francúzsku. Na embléme spoločnosti je zobrazená ruka držiaca sekeru. Pôvodne tam bolo i prasa, ale potom bolo odstránené, pretože nepôsobilo dosť komerčne.

V ruku 1971 sa značka Jes Hennessy zlúčila s firmou na šampanské Moet et Chandon a tak vznikla značka Moet Hennessy. V roku 1987 prišlo ďalšie zlúčenie a Moet Hennessy sa spojilo so známou odevnou značkou Louis Vuitton, čím vzniklo LVMH- Moet Hennessy Louis Vuitton.

Hennessy založenie

Počiatky svetoznámej značky Hennessy siahajú do čias, keď sa viedli mnohé spory medzi Anglickom a Írskom. Keď sa Anglicko ocitlo v prevahe a začalo obmedzovať mnohé práva Írska i jeho obyvateľov, mnoho krajanov sa rozhodlo pridať k zahraničným armádam štátov, ktoré ponúkali pomocnú ruku. Taký bol aj osud Richarda Hennessyho, rodeného Íra a zakladateľa svetoznámej značky, ktorý sa vo svojich dvadsiatich rokoch pridal k francúzskej armáde. O pár rokov neskôr utrpel v bitke pri Fontenoy vážne zranenia a tak sa usadil vo francúzskej oblasti Cognac, kde začal v roku 1765 vyrábať brandy a v meste Cognac založil spoločnosť Hennessy.

Výroba a továrňa

Koňak Hennessy sa vyrába z hrozna, ktoré musí byť vypestované farmármi vo francúzskej oblasti Cognac v údoli rieky Charente. Je to jediná oblasť na svete s licenciou na destiláciu koňaku.

Hrozno na koňak sa zbiera v zime a prechádza prirodzenou fermentáciou. Nakysnutý hroznový mušt, čiže víno, potom prechádza dvojitou destiláciu v medených kotloch pre dosiahnutie jemnej chuti. Po druhej destilácii má obsah alkoholu až okolo 70 percent a musí dozrieť v dubových sudoch, z dreva z lesov Tronçais alebo Limousinu. Po istej dobe je premiestnený do starších sudov. Koňak musí zrieť minimálne dva roky, no maximálne zreje i 50 rokov, no keby to bolo ešte viac, strácal by na kvalite. Keď je proces zrenia dokončený, nastáva miešanie, čo je úlohou majstrov miešačov. Miešať sa môže viacero koňakov rôzneho veku, niekedy je to aj stovka rôznych koňakov a vek výslednej zmesi sa určuje podľa najmladšieho koňaku. Potom sa koňak napĺňa do fliaš, ktoré sú často ročne vyrobené alebo krištáľové s ornamentmi. Továreň naplní za hodinu 5000 fliaš.

Hennessy zloženie

Koňak je destilát z vína. Víno pochádza z bielych odrôd viniča, napríklad Ugni Blanc, Colombard, alebo Folle-Blanche. Koňak je v podstate čistý destilát viniča bez pridávaného cukru či karamelu.

Nutričné hodnoty

V poslednom čase sa zisťuje, že aj alkohol obsahuje kalórie, no je zvláštne o tom premýšľať, keďže predpokladáme, že aperitív sa vo veľkom množstve neobjavuje v našom jedálničku. Koňak Hennessy má 925 kJ (kalórií), čiže 226 kcal (kilokalórií). V 100 mililitroch by sme našli 13,5 g tukov, 12,3 g bielkovín a 3,3g sacharidov. Ostatné alkoholické nápoje, napríklad vodka, gin alebo whisky, majú podobné kalorické hodnoty.

Obsah alkoholu

Obsah alkoholu v koňaku Hennessy je 40 percent.

Tajný recept

Žiadny výrobca sa nehrnie do toho, aby prezradil, v čom spočíva jeho recept a rovnako je to aj s koňakom. Keď však niekto navštívi pivnice, kde tento mok zreje, môže si všimnúť, že steny sú pokryté niečím čiernym. Presnejšie je to huba Baudoinia compniacensis, ktorá vzniká vyparovaním koňaku zo sudov pri procese zrenia a usádza sa v miestnosti. Práve tento jav prezradil, akým spôsobom slávny koňak dozrieva.

Hennessy druhy

Druhy koňaku sa rozlišujú podľa toho, aká stará pálenka je. Každá fľaša je len taká stará, aká dlhá bola doba zrenia najkratšie zrejúceho koňaku. Maurice Hennessy zostavil v roku 1865 univerzálnu stupnicu pre zaradenie koňakov a tá je v platnosti až do dnes.

3 základné skupiny

  • V.S. (Very Special) – niekedy sa označuje aj ako trojhviezdičkový (tri hviezdičky na fľaši). Je to koňak, ktorého najmladší koňak v zmesi má minimálne 2 roky.
  • V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) – najmladší koňak v zmesi zrie najmenej štyri roky. Názov Pale (bledý) dostal preto, lebo ako prvý nebol na požiadavku Britského kráľovského súdu v roku 1817 sladený alebo farbený cukrom či karamelom.
  • X.O. (Extra Old) – najmladší koňak v zmesi strávil v dubovom sude šesť rokov. Od roku 2018 sa zmení norma a najnižší požadovaný vek bude 10 rokov. Tiež je označovaný Napoleon.

Okrem týchto kategórií sa vyčleňujú i podkategórie ako Napoleon (je to vlastne X.O. ale niekedy je to i niečo medzi V.O.S.P. a X.O.), Extra (radí sa nad X.O.), Vieux (stupeň medzi V.S.O.P. a X.O.), hors d´Age (vysoko kvalitný koňak, ktorý je ešte nad bežnou škálou) alebo Vintage (mix koňakov rovnakého veku, dôležitá nie je doba zrenia, ale rok zberu).

Hennessy produkty

Koňak kupujeme zvyčajne v 0,7 litrových fľašiach, spravidla s luxusným dizajnom. Cena neklesne pod 20 eur. Trh nám ponúka napríklad Koňak Hennessy Fine de Cognac, Koňak Gautier, Koňak Camus VS Elegance, Koňak Martell VS a mnoho ďalších. Luxusnými produktmi, ktoré sa zaraďujú medzi dôležité medzníky firmy sú napríklad Hennessy Paradis, Richard Hennessy alebo Paradis Imperial. Všetky produkty pochádzajú, samozrejme, z Francúzska.

Drinky a miešané nápoje

Koňak je okrem samostatnej degustácie používaný v potravinárstve a miešaných nápojoch. Koňak sa často pije s ľadom alebo sa aj riedi vodou. Pre jednoduchý long drink sa mieša so sódou alebo limonádou.

Zložitejšie koňakové kokteily zožali úspech najprv v USA a postupne sa stali obľúbenými po celom svete. Dnes existujú stovky receptov na koňakové kokteily, ktoré môžeme dostať v baroch. Samozrejme, najlepšie sú, ak ich pripravia odborníci v barmanskom umení. Zo známych kokteilov spomeňme napríklad Summit. Tento kokteil sa narodil na medzinárodnom samite koňaku a bol stvorený s myšlienkou vytvoriť jedinečný koňakový kokteil. Obsahuje limonádu, V.S.O.P. koňak, zázvor, citrón, ale aj uhorku. Spomeňme i ostatné známe kokteily ako napríklad Sidecar, Sazerac alebo Alexander. Väčšina obsahuje i iné druhy alkoholu. Zaujímavé je napríklad miešanie s Angosturou, horkým bylinným likérom, ktorý sa pre prudkú korenistú chuť degustuje iba ako súčasť miešaných drinkov. V kokteiloch sa často vyskytuje gin, whiskey, vermout, a iné alkoholy. Drinky obsahujú ovocie, džúsy, sódu, sirupy a iné prísady. Doma si môžeme koňak zmiešať s džúsom alebo i zázvorovým pivom.

Hennessy recenzia

Hennessy koňak je luxusný alkohol a aby si pôžitok z tohto nápoja človek vychutnal, určite by ho mal i správne degustovať. Celkovo je chuť i vôňa koňaku Hennessy legendárna a tak je málokedy čo vytknúť, no niektorým druhom sa dá vytknúť štipľavá chuť.

Hennessy koňak od 26,90 €
Hennessy koňak
86.3333333333
Chuť
9/10
    Aróma
    9/10
      Cena v pomere s kvalitou
      9/10

        Plusy

        • Dobre vyvážený
        • Jedinečná aróma
        • Veľký výber druhov

        Mínusy

        • Niektoré druhy štipľavej chuti

        Kde kúpiť výhodne?

        Do obchodu

        Pridať recenziu