Matyšák brandy VSOP

Matyšák brandy VSOP je slovenskou brandy, ktorú vyrába rodinná firma Petra Matyšáka. Firma sa špecializuje na výrobu vín, no brandy je predsa produktom z vín a teda do ich sortimentu dokonale zapadá. Brandy je veľmi luxusným a výberovým destilátom, no netreba si ju mýliť s koňakom. Koňak je vlastne brandy, ktorá sa vyrába podobným postupom, no jeho výroba sa lokalizuje iba do francúzskej oblasti Cognac. Všetky iné destiláty sa nazývajú brandy.

Matyšák brandy VSOP
Matyšák brandy VSOP

Za skvelú chuť tejto slovenskej brandy určite môže i nadšenie jej výrobcu a zakladateľa Petra Matyšáka. Tento človek mal celý život vzťah k výrobe vína a túžil po vlastnom podniku a tento sen sa mu splnil po mnohých rokoch potácania sa gastronomickým a hotelierskym priemyslom.

Matyšák história

Firma Matyšák je rodinnou firmou Petra Matyšáka. Založená bola v roku 1991 v meste Pezinok, kde sídlila v 300-ročnom vinohradníckom dome. V roku 2002 bolo postavené nové vinárstvo a v roku 2006 pribudla i samostatná pivnica na zrenie vína. Firma nevlastní vlastné vinohrady, ale hrozno získava od kvalitných pestovateľov z Malokarpatskej a Južnoslovanskej vinohradníckej oblasti.

Nakupujte lacnejšie! Sledujeme ponuky obchodov a vyberáme najlepšie akcie a zľavy na alkohol

Príbeh značky

Matyšák je značkou, pri ktorej človeku napadne víno. Aj keď sa firma a výroba orientuje najmä na kvalitné a rôznorodé víno aj rôzne nealkoholické hroznové šťavy, dnes je výnimočným produktom i brandy Matyšák. Brandy je s vínom úzko prepojená, lebo v podstate vzniká z vína ďalšou úpravou a destiláciou. Firma a značka sa čoraz viac rozvíja a zaručuje skvelú kvalitu. Firma vlastní dve reštaurácie v Pezinku a Bratislave a hotel v Bratislave. Peter Matyšák sa však stále drží hesla, že i vyťažený podnikateľ si musí nájsť čas na oddych.

Kliknite, ak chcete prejsť rovno na našu súhrnú recenziu a hodnotenie

Matyšák založenie

Peter Matyšák mal sen založiť si vlastnú firmu už ako mladý človek, keď sa zamestnal v hoteli v gastronómii. Už v tejto práci niekedy vyrobil i vlastné víno. Potom chodil často pomáhať svojej svokre, ktorá mala vinohrad a jedného roku, keď bola kríza na víno, ju presvedčil, aby z celej várky viniča vyrobili vlastné víno. Aj keď Petra Matyšáka večne lákalo víno, jeho podnikanie sa začalo reštauráciou otvorenou v roku 1988. Neskôr ho kamarát nahovoril, aby si spolu otvorili bufet a v podnikaní dobre prosperovali, až sa napokon rozdelili a Petrovi ostala nová reštaurácia, ktorá bola otvorená v roku 1991. práve tam sa začal Peter Matyšák čoraz viac venovať výrobe vína, pretože ako ho začal podávať vo svojej reštaurácii, záujem ľudí oň rapídne stúpal. Majiteľ sa takto konečne mohol zamerať na to, čo mu bolo srdcu najbližšie a víno začal vyrábať naplno.

Výroba a továrňa

Brandy Matišák VSOP sa vyrába z vín, ktoré pochádzajú z Malokarpatských viníc. Víno na ceste k brandy najprv podstúpi destiláciu, kde sa zvyšujú jeho percentá alkoholu a následne sa necháva zrieť v dubových sudoch. Brandy Matyšák VSOP zreje minimálne päť rokov.

Matyšák brandy VSOP zloženie

Brandy Matišák je čistým destilátom kvalitných vín pôvodom z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Nutričné hodnoty

Hodnoty sú uvádzané pre množstvo 100 ml.

kJ

Kcal

Tuky(g)

Bielkoviny(g)

Sacharidy(g)

Brandy (40%)

925

226

13,5

12,3

3,3

Obsah alkoholu

Brandy VSOP Matyšák obsahuje 40 percent alkoholu.

Tajný recept

Brandy Matišák VSOP sa vyrába z tých najkvalitnejších vín z najkvalitnejších vinárskych oblastí. Za úspech môže nepochybne i vášeň výrobcu, ktorý hovorí „Umenie nie je robiť to, čo vás baví, ale nájsť si zaľúbenie v tom, čo robíte.“

Matyšák druhy

Brandy sa podľa doby zrenia rozdeľuje do troch skupín, a to:

 • V.S.- najmenej 2 roky
 • V.S.O.P.- najmenej 4 roky
 • X.O.- najmenej 6 rokov (najkvalitnejší destilát)

Matyšák produkty

Z destilátov z vín ponúka značka Matyšák brandy VSOP Matyšák, ktoré dozrievalo v sudoch minimálne päť rokov, brandy XO, ktoré má za sebou až 15-ročné zrenie a destilát Grapenka. Brandy VSOP je jemným destilátom z Malokarpatských vín a vďaka svojej jedinečnej chuti bol tento destilát ocenený i striebornou medailou v Concours Mondial de Bruxelles Spirit Selection.

Drinky a miešané nápoje

Typickým príkladom miešaných nápojov z brandy je Kokteil Brandy. Jeho prísadami je brandy, sirup, horký lieh Angostura a ľad. Ďalšími preslávenými kokteilmi sú, napríklad, Metropolitan (brandy, Angostura, Vermouth), brandy s kolou, brandy so zázvorom a sódou a ďalšie. Mnoho známych komplikovanejších kokteilov vyžaduje vo svojich receptoch iné svetové značky brandy, no niektoré by sa dali nahradiť i brandy Matyšák.

Matyšák brandy VSOP recenzia

Brandy Matyšák je slovenská cenená brandy. Je to jemný lieh menej sladkej chuti ako iné brandy. Keďže je brandy všeobecne luxusným alkoholom, oficiálna cena je vyššia, no kto chce kvalitu je táto brandy určite vhodnou voľbou. Netreba však zabúdať, že brandy je potrebné i správne degustovať. Pohár tulipánového tvaru je dobre zohriať, hoci v dlani, aby došlo k uvoľneniu aromatických chutí a piť ho treba po malých dúškoch a poriadne si ich vychutnať.

Matyšák brandy VSOP od 38,90 €
Matyšák brandy VSOP
85.6666666667
Chuť
9/10
  Aróma
  9/10
   Cena v pomere s kvalitou
   8/10

    Plusy

    • Vyvážená aróma
    • Jemná chuť

    Mínusy

    • Jemný tón liehu
    • Menej sladká chuť
    • Vyššia cena

    Kde kúpiť výhodne?

    Do obchodu

    Expresne do 24 hodín? Pozrite ponuku v obchodoch SvetNapojov alebo BevMarket

    Nakupujte lacnejšie! Sledujeme ponuky obchodov a vyberáme najlepšie akcie a zľavy na alkohol

    Pridať recenziu