Nestville whisky

Whisky je pálenka vyrobená z obilného sladu. Veľmi dôležitou surovinou pri jej výrobe je však voda, ktorá musí byť čistá a obohatená o minerály. Práve takáto voda sa nachádza i u nás na Slovensku a to v oblasti pri Starej Ľubovni. Je to prameň, ktorý tam priteká z čistých a nedotknutých Belianskych tatier.

Nestville whisky
Nestville whisky

Nestville whisky je prvá slovenská whisky, ktorá sa vyrába v obci Hniezdne pri Starej Ľubovni za použitia minerálnej vody. Táto whisky vzniká v slovenských liehovaroch a má nezameniteľnú chuť a vôňu, pretože žiadna whisky nie je rovnaká.

Hoci je táto zlatistá a voňavá whisky pomerne mladá, nadväzuje na dlhu tradíciu výroby obilného liehu v oblasti. Okrem toho spoločnosť podporuje históriu a povedomie ľudí o slovenskom liehovarníctve.

Nakupujte lacnejšie! Sledujeme ponuky obchodov a vyberáme najlepšie akcie a zľavy na alkohol

Nestville história

Nestville whisky je prvá slovenská whisky, no tradícia výroby liehu siaha oveľa hlbšie do histórie. Presnejšie sa to týka oblasti horného Spiša. Prvá zmienka o výrobe alkoholu v tejto oblasti pochádza už z prvej polovice 18. storočia, presnejšie z roku 1747. podľa tejto zmienky sa časť žita vypestovaná pod Ľubovnianskym hradom odovzdávala na pálenie takzvanej gorzalky, čo bol nápoj z obilnín, no spôsoby výroby sa mierne odlišovali od tých dnešných.

Najstarší zachovaný liehovar v oblasti je z druhej polovice 18. storočia. Potom je tradícia liehovarníctva v oblasti podložená mnohými dokumentmi. Na tradíciu nadviazala rodina Morgenbesserovcov. Dnes si firma dáva pozor na kvalitu a profesionalitu zamestnancov a svoje produkty predáva v mnohých krajinách Európy.

Kliknite, ak chcete prejsť rovno na našu súhrnú recenziu a hodnotenie

Príbeh značky

Značka Nestville je spojením anglických slov nest (hniezdo) a ville, slovotvorný základ slova village (dedina). V podstate ide o názov obce Hniezdne v preklade. Okrem toho, že pod značkou existuje whisky, firma podporuje i zachovanie a pripomenutie tradícii liehovarníctva na hornom Spiši. Spoločnosť Nestville Destillery vytvorila v Hniezdnom expozíciu prezentujúcu výrobu alkoholu v minulosti a dnes, ale v neposlednom rade i remeselnú výrobu. Všetko sa to nachádza v areáli Nestville park, kde otvorili dokonca i čokoládovňu. Okrem toho Nestville propaguje slovenskú whisky každoročným hudobným festivalom Nestville fest v Hniezdnom.

Nestville založenie

Novodobá tradícia liehovarníctva sa zosobňuje v spoločnosti Nestville Destillery so sídlom v dedine Hniezdne pri Starej Ľubovni. Firma nadväzovala jednak na 250-ročnú tradíciu a jednak využila prírodné bohatstvo kraja, ktoré až žiada o to, aby bolo pálenie liehu obnovené. V oblasti severného Spiša totiž vyviera minerálny prameň, ktorý je na výrobu whisky priam žiadúci.

Výroba a továrňa

Na výrobu whisky je potrebná čistá neznečistená voda s vhodným obsahom minerálov. To naznačuje, že výroba whisky je obmedzená na oblasti, kde sa takáto voda vyskytuje. Ďalšou prísadou je obilie, presnejšie je to najčastejšie jačmeň. Z obilia sa vyrobí slad, a to tak, že sa jačmeň máča vo vode a potom sa suší. Takto získaný slad následne prechádza fermentáciou, čiže kvasením. Vykvasená zmes neobsahuje cukor.

Potom sa získaná hmota destiluje a napokon zreje v dubových sudoch z bieleho duba, kde sa riedi vodou. Kvalita sudu a to, čo v ňom predtým zrelo, veľmi ovplyvňujú charakter a kvalitu whisky. Zrenie musí trvať podľa zákona najmenej tri roky a odvádza sa pri ňom aj tzv. anjelská daň (2-5 percent sa vyparí do priestoru). Pri nalievaní whisky do fliaš sa opäť riedi vodou. Whisky sa vyrába v liehovare firmy BVG.

Nestville zloženie

Whisky je produktom obilného sladu (napríklad z jačmeňa, raže, pšenice, kukurice) a čistej minerálnej vody bohatej na Ca, Mg, Fe.

Nutričné hodnoty

Hodnoty sú uvádzané pre množstvo 100 ml.

kJ

Kcal

Tuky(g)

Bielkoviny(g)

Sacharidy(g)

Whisky

1042

254

0

0

0

Obsah alkoholu

Nestville whisky obsahuje 40 percent alkoholu. Chery likér obsahuje 35 percent alkoholu.

Tajný recept

Tajomstvo výroby Nestville whisky spočíva v špeciálnej precíznosti pri použití tej najvhodnejšej vody a výbere špeciálnych sudov, v ktorých tekutina dozrieva. Je veľmi dôležité, čo a ako dlho v dube zrelo predtým, ako sa doňho dostala whisky . Od toho potom závisí chuť i farba whisky, niekedy to môže uškodiť a niekedy slúžiť k vynájdeniu jedinečných receptov. Najpredávanejšia miešaná whisky je produktov toho najvhodnejšieho skombinovania viacerých whisky a je znalosť tohto umenia je výsadou a vlastníctvom odborníkov na kombinovanie chutí.

Nestville druhy

Poznáme sladovú whisky (zo sladovaného jačmeňa s kotlíkovou destiláciou), sudovú sladovú whisky (miešaná z dvoch a viacerých whisky/páleníc), čistú sladovú whisky (patrí tu sladová i sudová sladová whisky), sladovú whisky z jednej várky (z jedného suda), obilnú whisky (vyrobená zo sladovaného jačmeňa, nesladovaného jačmeňa a kukurice) a miešanú whisky (kombinácia rôznych whisky z rôznych páleníc, vyžaduje umenie miešania, ale je na svete najpredávanejšou).

Nestville produkty

Náš trh ponúka produkty Whisky Nestville, Whisky Nestville Chery, čo je likér, ktorý je kombináciou whisky a príchute čiernej višne, Whisky Nestville Single Barrel, ktorá sa vyrába v limitovanej edícii, Whisky Nestville 6 ročná, ktorá je prvou slovenskou whisky a má sladkú chuť a príchuť po vanilke alebo Whisky Nestville Black and White, na ktorej je špeciálne to, že dozrieva v sudoch po Chery. Novinkou je Nestville Whisky Master Blender, ktorá dozrieva až osem rokov.

Drinky a miešané nápoje

Whisky v miešaných nápojoch nie je nič zvyčajné, či bežné, no to určite nie je dôvodom na to, aby sme miešané kokteily z whisky nemohli ochutnať. Zaujímavá je už rovno vo fľaši dostupná Nestville Whisky Chery, čo je lahodný likér vhodný pre dámy. Nestville whisky propaguje drinky Nestville Whisky Old Fashion a Nestville whisky Suor. Nestville Whisky Old Fashion obsahuje Angosturu, trpký lieh používaný iba v miešaných drinkoch, portské víno a osvedčenú kombináciu pomaranča a škorice. Nestville whisky Suor je mixom whisky, medu a citrónovej šťavy a pomarančového likéru. Zvykne sa podávať s ľadom.

Nestville recenzia

Na Nestville Whisky je výnimočné, že je to pravá slovenská whisky. Perfektná je aj jej chuť, v ktorej cítiť vanilku, dubové drevo a obilný slad. Vôňa je taktiež charakteristická pre tieto položky.

Nestville whisky od 11,90 €
Nestville whisky
85
Chuť
9/10
  Aróma
  8/10
   Cena v pomere s kvalitou
   9/10

    Plusy

    • Pravá slovenská whisky
    • Výrazná chuť

    Mínusy

    • Slabšia aróma

    Kde kúpiť výhodne?

    Do obchodu

    Expresne do 24 hodín? Pozrite ponuku v obchodoch SvetNapojov alebo BevMarket

    Nakupujte lacnejšie! Sledujeme ponuky obchodov a vyberáme najlepšie akcie a zľavy na alkohol

    Pridať recenziu